Ağız gargaralarının farklı porselen sistemlerinin renk stabilitesi ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of oral mouthrises on colour stability and surface roughness in different ceramic materials
  1. Tez No: 417429
  2. Yazar: OSMAN VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY SOYGUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada üç farklı porselen (Lösit içerikli IPS Empress CAD (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), Lityum disilikat içerikli IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) ve rezin nano seramik olan LAVA Ultimate (3M ESPE, USA)) materyal-lerinin üç farklı ağız gargarasına (Listerin (fenol), Tantum Verde (Benzidamin Hidroklorür) ve Klorheksidin (klorheksidin glukonat)) 24 ve 120 saat maruz bırakılarak renk stabilitelerinin ve yüzey pürüzlülüklerinin in vitro olarak değerlendirilmesi amaç-landı. Kontrol grubu olarak distile su kullanılan çalışmamızda örnekler 2 x 12 x 14mm olacak şekilde standardize edildi. Her grupta 10'ar örnek olmak üzere 12 grup oluşturul-du. Renk ölçümleri ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri başlangıç, 24, ve 120 saat sonunda yapıldı. Renk ölçümleri için spektrofotometre Vita Easyshade Advance ( Vita Zahnfabrik Bad Sackigen Germany), yüzey pürüzlülüğü ölçümleri için profilometre cihazı (Mitutoyo Surftest SJ-301 (Japon)) kullanıldı. SEM görüntülerinin elde edilmesinde taramalı elektron mikroskopu (LEO 440 Computer Controlled Digital (UK)), yüzeylerin 3 boyutlu görüntüsü için Atomik Kuvvet Mikroskobu (Veeco Multimode 8 (ABD) ) kullanıldı. XRD analizleri için ise Bruker AXS D8 Advance model (ABD) XRD cihazı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was in vitro assessment of colour stability and surface roughness in three different ceramic materials consisting of leucite IPS Empress CAD (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein), lithium disilicate containing IPS e.max CAD (Ivoclar Vivadent, Liechtenstein) and resin nano ceramic LAVA Ultimate (3M ESPE, USA) were exposed for 24 and 120 hours to three different mouthrinses consisting of Listerin (fenol), Tantum Verde (Benzydamine Hydrochloride) and chlorhexidine (chlorhexidine gluconate). As control group distiled water was used and samples used in the study was standardized as 2mm x 12mm x 14mm. 12 groups including 10 samples in each group was created. Measurements was made at the beginnig, after 24 and 120 hours. Spectrophotometer Vita Easyshade Advance (Vita Zahnfabrik Bad Sackigen Germany) was used for colour measurements, profilometer device Mitutoyo Surftest SJ-301 (Japan) was used for surface roughness measurements, electron microscope LEO 440 Computer Controlled Digital (UK) was used for obtaining SEM images, Atomic Force Microscope Veeco Multimode 8 (ABD) was used for three dimensional image of the surfaces and for XRD analyses Bruker AXS D8 Advance model (ABD) XRD device was used.