Köpek meme karsinomlarında nektin-4 ekspresyonlarının malignite ile ilişkisinin immunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical evaluation of relationship between nectin-4 expressions and malignancy in canine mammary carcinomas
  1. Tez No: 417430
  2. Yazar: HÜSEYİN DOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Nektin-4'ün köpek meme karsinomlarında malignite ile ilişkisinin ortaya konulması amacıyla daha önce tubulopapiller karsinom ve kompleks karsinom teşhisi konmuş toplam 30 adet köpek meme tümör dokusu materyal olarak kullanıldı. Bu dokulara avidin-biotin peroksidaz kompleks metot uygulanarak Nektin-4, Proliferating Cell Nuclear Antigen (PCNA), Ki-67 immunoreaksiyonları karşılaştırılmalı olarak incelendi ve sonuçlar semikantitatif olarak değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak Nektin-4 ile 19 olguda kuvvetli ve 8 olguda orta derecede kuvvetli sitoplazmik ekspresyon dikkati çekti. Bununla birlikte, PCNA ile 18 olguda kuvvetli, 6 olguda orta derecede kuvvetli; Ki-67 ile 1 olguda orta derecede kuvvetli nükleer boyanma belirlendi. Sonuç olarak, bu çalışmada, önceki çalışmalarla paralel bir şekilde köpek meme karsinomlarında PCNA ve Ki-67 immunoreaktivitelerinin arasında pozitif yönde yüksek bir korelasyon bulunduğu görüldü (r: 0.884). Ayrıca, köpek meme karsinomlarında Nektin-4 ile PCNA ve Ki- 67 ekspresyonları arasında pozitif yönde doğrusal ve yüksek bir korelasyonun olduğu ortaya kondu. Bu nedenle Nektin-4'ün köpek meme karsinomlarında malignite ile ilişkili önemli bir prognostik değer olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this research, 30 canine mammary tumors tissue which were previously diagnosed as tubulopapillary carcinoma and complex carcinoma were used in order to determine relationship between Nectin-4 expressions and malignancy in canine mammary carcinomas. The routine avidin-biotin peroxidase complex method was used for the detection of Nectin-4, Proliferating Cell Nuclear Antigen (PCNA), Ki-67 in these tissues. The results were analyzed comparatively and evaluated semiquantitatively. Immunohistochemically, positive cytoplasmic staining of Nectin- 4 was revealed strong in 19 cases and moderate in 8 cases. However, nuclear immunostaining of PCNA was detected strong in 18 cases and moderate in 6 cases and Ki-67 expression was seen moderate in 1 case. In conclusion, in this research, it has been observed that a high positive correlation between PCNA ve Ki-67 expressions among canine mammary carcinomas (r: 0.884). In addition, positive, linear and high correlation was observed between Nectin-4, PCNA and Ki-67 expressions. For this reason, it has been concluded that Nectin-4 may be a significant prognostic value related malignancy in canine mammary carcinomas.