Egzersiz sırasında anaerobik eşik ve solunum kompanzasyon parametrelerinin akciğer gaz değişim performansları üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of anaerobic threshold and respiratory compensation point parameters on pulmonary gas exchange dynamcis during exercise
- Tez No: 417477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Artan yüke karşı yapılan egzersiz testi aerobik fitnes değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aerobik-anaerobik metabolizma değişim bölgesini tanımlayan anaerobik eşik (AE) ve egzersiz hiperventilasyonun başladığı nokta olan solunum kompanzasyon noktası (SKN) bireylerin solunum (VE), O2 alımı (VO2) ve CO2 atılımı (VCO2) gibi sistem fonksiyonlarının değerlendirilmesinde kullanılan iki önemli kriterdir. Artan yüke karşı yapılan egzersiz testi sırasında VE/VO2 ve VE/VCO2 arasındaki ilişki ventilasyon, perfüzyon ve solunumun etkinliği ile ilgili önemli prognostik bilgi sağlamaktadır. Bu çalışmada optimal solunum etkinliğini belirlemek için artan yüke karşı yapılan egzersiz testleri ve sabit yük egzersiz testleri sırasındaki VE ile VO2 ve VE ile VCO2 arasındaki ilişki karşılaştırmalı olarak incelendi. Toplam 11 erkek denek elektromanyetik bisiklet ergometre ile artan yükse karşı yapılan egzersiz testine (15 Wdk) katılarak AE, SKN ve maksimal egzersiz kapasiteleri belirlendi. Bundan sonra her denek iş gücü AE nin %25 altı (W
Özet (Çeviri)
Determination of the Effects of Anaerobic Threshold and Respiratory Compensation Point Parameters on Pulmonary Gas Exchange Dynamcis During Exercise The incremental exercise test is widely used in the determination of aerobic fitness levels. Anaerobic threshold (AT), which describes the metabolic transition point from aerobic to anaerobic and respiratory compensation point (RCP, which describes the onset of exercise hyperventilation are two important criteria's used to evaluate subjects systems functions, including ventilation (VE), O2 uptake (VO2) and CO2 output (VCO2). The relationships between VE/VO2 and VE/VCO2 during an incremental exercise test provide prognostic values regarding ventilation, perfusion relationship and ventilatory efficiency. In the present study, we comparatively examined the relationships between VE, VO2 and VE, VCO2 during an incremental exercise and also constant load exercise test regarding the obtain optimal ventilatory efficiency. Total of 11 male subjects performed an incremental exercise test (15 W/min) using an electromagnetically braked cycle ergometer to obtain AT, RCP and maximal exercise capacity. Then, each subjects performed 3 constant load exercise test: work load corresponded to 25% below AT (W