İmplant üstü metal seramik restorasyonlarda farklı altyapı üretim yöntemlerinin marjinal uyuma etkisinin değerlendirilmesi
Comparison of marginal fit of implant supported metal-ceramic restorations prepared by different techniques
  1. Tez No: 417493
  2. Yazar: BARIŞ PAŞALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU SARAÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı döküm, milling, indüksiyon ve millingve sinterleme yöntemleri ile üretilen metal-seramik restorasyon altyapılarını marjinal uyum açısından karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Marjinal uyumun değerlendirilmesi için 40 adet implant analog ve dayanaklarının akrile gömülmesiyle örnekler hazırlandı. Döküm, milling, indüksiyon ve milling ve sinterleme yöntemleri ile üretilen 10'ar adet metal altyapıda; altyapı sonrası ve porselen uygulaması sonrası implant dayanaklarının çevresinde stereomikroskop kullanılarak 12'şer ölçüm yapıldı. Marjinal aralık değerlerinde normal dağılım varsayımı tüm yöntemlerde sağlanmadığından parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis analiziyle istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the metal-ceramic frameworks prepared by casting, milling, induction casting and milling and sintering methods in the term of marginal adaptation. Material and Method: Forty implant abutments were placed into dental acrylic to evaluate marginal adaptation. Following the fabrication of metal frameworks prepared by casting, milling, induction casting and milling and sintering (n=10), twelve marginal measurement were recorded from around each implant abutments respectively after the fabrication of framework and porcelain application by using stereomicroscope. Statistical analysis of marginal gap measurements was evaluated by nonparametric test Kruskal Wallis analysis because of the abnormal variance range.