Finansal küreselleşmenin sermaye piyasaları üzerine etkileri
The investigation of financial globalization impacts on capital markets
  1. Tez No: 417533
  2. Yazar: İDRİS BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Finansal küreselleşme sermayenin, daha düşük risk ve daha yüksek getiri getirmek amacıyla herhangi bir sınırlamaya maruz kalmadan sınırları aşmak suretiyle ülkeler arasında dolaşımı ifade etmektedir. Finansal küreselleşme ile birlikte dünya ülkelerindeki sermaye hareketlerindeki artışlar neticesinde ülkedeki yatırımlar artmakta ve bu da büyümeye olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Neoliberal politikalar sonucunda gelişen Finansal küreselleşme olgusu sermaye piyasalarında yatırımlarda artış, bilişim teknolojilerinin gelişmesi sonucu finansal piyasalarda entegrasyonun artması, yeni finansal araçların kullanılması gibi sonuçlar doğurmuştur. Bunun yanında finansal küreselleşme sermaye piyasasının etkinliğini artırmış, yatırımcılara uygun risk getiri portföyü oluşturarak yarar sağlamaktadır. Bunun yanında finansal küreselleşme bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Dünyanın finansal bir piyasa haline gelmesiyle bir ülkede meydana gelen krizler tüm dünya piyasalarını etkilemeye başlamıştır. Finansal küreselleşme sonucu oluşan sermaye hareketleri, giriş yaptığı ülkenin finansal piyasalarında finansal sorunlara ve finansal nitelikte krizlere yol açabilmektedir. Bu araştırmanın amacı finansal küreselleşmenin sermaye piyasaları üzerinde etkilerini araştırmaktır. Anahtar kelimeler : Finansal Piyasalar, Finansal Küreselleşme, Sermaye Piyasası/Piyasaları, Finans, Küreselleşme
Özet (Çeviri)
Financial globalization of capital, lower risk and higher returns in order to bring the country by overcoming the boundaries between exposure to certain limitations refers to the movement. Financial globalization-world countries with increases in capital movements as a result of investments in the country is increasing and provides a positive contribution to this growth. The phenomenon of globalization and neoliberal policies as a result of growing financial in the capital markets as a result of the increase in the development of information technology investments due to increased integration of financial markets, the use of new financial instruments, respectively. In addition, financial globalization increased the efficiency of capital markets, and offers the benefit of creating the portfolio risk appropriate return to investors. In addition, financial globalization has brought with it some disadvantages. Coming into the world a financial market crises that occurred in a country with the world market is starting to affect all of. Financial capital movements as a result of globalization, which is the entry point in the country's financial markets and financial crises can lead to problems of a financial nature. The purpose of this study is researching the effects of financial globalization on capital markets. Keywords : Financial Markets, Financial Globalization,Capital Markets Markets, Finance, Globalisation