Kadınların toplumsal rolleri ve stres
Women's soci̇al roles and stress
  1. Tez No: 417532
  2. Yazar: SEVCAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Fatih ilçesinde yaşayan çalışan ve çalışmayan kadınların kendi yaşamlarında karşılaştıkları stres, bununla beraber oluşan kaygı ve depresyon düzeyleri sosyo-demografik formla desteklenerek incelenmiştir. Bu araştırmada niteliksel araştırma metotlarıyla hazırlanmış, anketler yardımıyla karşılıklı görüşülerek uygulanmıştır. Veriler Beck Depresyon Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği, Durumluluk – Sürekli Kaygı Envanteri ve sosyo-demografik form kullanılarak toplanmıştır. Çalışmamızda 30 çalışan kadın ( 15 öğretmen ve 15 psikolog ) ve 30 çalışmayan kadın ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS yardımı ile tablolaştırılmıştır. Çalışmamız, yaşadığımız geleneksel Türk toplumunda kadınlara yüklediğimiz sıfatlar ve sorumlulukların, ataerkil düzenin getirileriyle ortaya çıkan stresin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız sonuncunda elde ettiğimiz veriler, Türkiye'de hala mevcut olan ataerkil yapının devam etmesiyle beraber, çalışan ve çalışmayan kadın ayrımı yapmaksızın, toplumda ki rollerinin ağırlığı, iş yaşamları ve aile yaşamlarının üzerlerine yükledikleri sorumlulukları anlama imkânına sahip olmaktayız. Anahtar Kelimeler : Kadın, Toplumsal Rol, Stres, Stresle Başa Çıkma, Depresyon,Kaygı
Özet (Çeviri)
In this research, levels of stress and stress related anxiety and depression in the life of working and non-working women who live in Fatih, Istanbul are analyzed. In this research, face to face interviews are conducted with the help of surveys which are prepared by using qualitative research methods. The data is collected by using Beck Depression Scale, Scale of Overcoming the Stress, State-Continuous Anxiety Inventory and socio demographic form. In this study, face to face interviews with 30 working women (15 teachers and 15 psychologists) and 30 non-working women are conducted. The results are tabulated with the help of spss. This study aims to analyze the patriarchal and conventional Turkish society's women's stress level which is revealed because of given responsibilities and roles. The results of this study enable us to understand that both working and non-working women are in great stress, they have enormous amounts of responsibilities in both professional life and family life because of ongoing patriarchal structure in Turkey. Key Words : Woman, Social Role, Stress, Dealing With Stress, Depression,Anxiety