Birim kök testlerinin performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performance of unit root tests
  1. Tez No: 417710
  2. Yazar: NAZLI TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zaman serisi verilerinin analizinde doğru ve tutarlı sonuçlara ulaşabilmek için bu serilerin durağan olması gerekmektedir. Birim kökün varlığı serilerin durağan olmamasına neden olmaktadır. Bu durumdan hareketle ekonometri literatüründe birçok birim kök testi geliştirilmiş ve bu testlerin birim kök analizindeki performansları önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmamızın temelinde de birim kök testlerinin performans karşılaştırması yer almıştır. Bu amaçla gözlem sayısı ve model spesifikasyonu dikkate alınarak ADF, PP, KPSS ve NG-Perron birim kök testleri analiz edilmiştir. Analiz sonucunda ADF, PP, KPSS birim kök testleri için model spesifikasyonu doğru olduğu sürece, doğru ve güçlü sonuçlar elde edilmiştir ve bariz bir gözlem sayısı etkisi bulunamamıştır. NG-Perron birim kök testi yüksek gözlem sayılarında diğer üç teste benzer sonuçlar verirken düşük gözlem sayılarında trend fonksiyonunun varlığı durumunda, model spesifikasyonu doğru olsa bile hatalı sonuçlar vermiş ve temel hipotezlerin reddine neden olmuştur ve NG-Perron birim kök testinin trend fonksiyonu içeren düşük gözlem sayılarındaki modeller için uygun bir test olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Birim kök, spesifikasyon, gözlem sayısı, test gücü
Özet (Çeviri)
In order to achieve accurate and consistent results in the analysis of time series data , this series should have stationarity. The existence of unit root causes the series not to be stationary. In this case lots of unit root tests were improved in the econometric literature and performance of these tests in the unit root analysis has become an important issue. The performance comparison of the unit root tests has also located on the basis of our study. For this purpose ADF, PP, KPSS and NG-Perron unit root tests were analyzed considering the number of observations and model specification. In the result of analysis , strong and accurate results were obtained as long as model spesification had right specification and there was no apparent effect of the number of observations. While NG-Perron unit root test results similar to the other three tests in high number of observations , in low number of observations even model has right spesification , it gave incorrect results in case the presence of the trend function and it caused to reject the null hypothesis and reached the conclusion that Ng Perron unit root test is not an appropriate test for models which have trend function in low number of observations. KEY WORDS :Unit root, spesification, number of observation, power of test