Ara rejimlerin ekonomi politiği: Türkiye örneği
The political economy of the interim regime: Turkey samples
  1. Tez No: 417711
  2. Yazar: MERVE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Askeri müdahaleler, demokrasiyi kesintiye uğratan ve genellikle demokratik siyasi kültürün zayıf olduğu az gelişmiş ülkelerde rastlanan bir durumdur. Türkiye'de de askerler sıkça yönetime el koymuş ve sivil siyaseti yönetmişlerdir. Bu müdahaleler, ülkenin ekonomik, sosyal ve siyasi durumunu oldukça etkilemiştir. Ekonomiye yön veren siyasi iktidarın el değiştirmesinin, ekonomik nedenleri olduğu gibi ekonomik sonuçları olduğu da aşikardır. Bu bağlamda, Türkiye'de ara rejim dönemleri (27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997, 27 Nisan 2007) ayrı ayrı incelenmiştir. Öncelikle, bahsedilen dönemlerdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler incelenmiş ve ekonomi politikaları ortaya konmuştur. Sonrasında askeri müdahalelerin ekonomi üzerinde meydana getirdiği etkiler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Military interventions disrupt the democracy and they are generally observed in the underdeveloped countries that have weak democratic political culture. In Turkey, armed forces seized control of the government several times. As a result of this, country's economic, social and political conditions have been affected deeply. It is obvious that, the relay of the government who leads economy has economic consequences such as its economic reasons. In this context, interim regime periods in Turkey (May 27th, 1960, March 12th, 1971, September 12th, 1980, February 28th, 1997 and April 27th, 2007) are separately examined. Firstly, political and economic events in given periods are analyzed and economic policies are presented. After that, effects of military interventions on economic structure are evaluated.