Kayıtlı sermaye sisteminde yönetim kurulunun yetkileri ve yönetim kurulu kararlarına karşı başvurulacak hukuki yollar
Competences of the board of directors and legal actions against board's decisions
- Tez No: 417775
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kayıtlı sermaye sistemi, kayıtlı sermaye tavanına kadar yönetim kurulunun sermayeyi artırmaya yetkili olduğu bir sermaye sistemidir. Bu tezde, kayıtlı sermaye sisteminde yönetim kurulunun sahip olduğu yetkiler ile yönetim kurulunun bu çerçevede alacağı kararlara karşı başvuru yolları incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde, kayıtlı sermaye kavramı tanıtılmıştır. İkinci bölümde, yönetim kurulunun sahip olduğu yetkiler incelenmiştir ve son bölümde de yönetim kurulu kararlarına karşı başvurulabilecek yollar incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Kayıtlı Sermaye Sistemi, Sermaye Artırımı, Yönetim Kurulu Kararları, Yönetim Kurulu Kararlarının İptali.
Özet (Çeviri)
Authorized capital system is the maximum amount of the share capital that the board of directors authorized to raise the capital. In this thesis, the power of the board of directors in authorized capital system and within this scope decisions of the board of directors were studied. In the first chapter the concept of authorized capital was introduced. In the second chapter the power of the board of directors was studied and in the last chapter legal procedures which can be apply against the decisions of the board of directors. KEY WORDS Registered Share Capital, Capital Increase, Decisions of the Board of Directors, Cancellation of Board Decisions.