Firmaya özgü değişkenler ile Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri için anomali çalışması
Cross-section anomalies with market multiples for the stocks traded at İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 417786
  2. Yazar: EREN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AHMET KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, zayıf formda piyasa etkinliğine aykırılık teşkil eden kesitsel anomalilerin (firma büyüklüğü, piyasa değeri / defter değeri oranı, fiyat / kazanç oranı, fiyat / satış oranı, fiyat / nakit akımı oranı ve temettü verimi oranı ) Borsa İstanbul'da varlığı araştırılmıştır. 1 Temmuz 2000 – 30 Haziran 2013 döneminde BİST100'de yer alan, mali sektör dışında faaliyet gösteren hisse senetleri çalışma kapsamında analize dahil edilmişlerdir. Firma büyüklüğünün kontrol değişkeni olarak kullanıldığı çalışmada, riske göre düzeltilmiş getiriler ( sharp oranı, treynor oranı ) bağımlı değişkenler olarak analiz kapsamına alınmışlardır. Firma büyüklüğü, piyasa değeri / defter değeri oranı, fiyat / satış oranı ve temettü verimi değişkenlerinin normalüstü getirileri %5 anlamlılık düzeyinde istatistiki olarak açıklayabildiği yönünde kanıtlara ulaşılmıştır. Firma büyüklüğünün kontrol değişkeni olarak modele eklenmesiyle; piyasa değeri / defter değeri oranı, fiyat / satış oranı ve temettü verimi değişkenlerinin normalüstü getirilerdeki değişimi %5 anlamlılık düzeyinde açıklama gücü kaybolmamıştır. Fiyat / satış oranı ve temettü verimi oranı değişkenlerinin, kontrol değişkenli modellerde riske göre düzeltilmiş getirileri açıklama gücü %5 anlamlılık düzeyinde kaybolmuştur. Firma büyüklüğü değişkeni hem sharp oranını hem de treynor oranını %1 anlamlılık düzeyinde açıklayabilmekteyken, piyasa değeri / defter değeri oranı değişkeni sadece sharp oranındaki değişimi %5 anlamlılık düzeyinde açıklayabilmiştir. Fiyat / kazanç oranı ve fiyat / nakit akımı oranı değişkenleri ile ne normalüstü getiriler ne de riske göre düzeltilmiş getiriler arasında %5 anlamlılık düzeyinde anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Anahtar Kelimeler : Kesitsel Anomaliler,Firma Büyüklüğü, Piyasa Değeri / Defter Değeri Oranı, Fiyat / Kazanç Oranı, Fiyat / Satış Oranı,Fiyat / Nakit Akımı Oranı,Temettü Verimi,Normalüstü Getiri,Sharp Oranı,Treynor Oranı, Panel Data.
Özet (Çeviri)
In this study, presence of the anomalies ( firm size, price to book ratio, price to earnings ratio, price to sales ratio, price to cash flow ratio and dividend yield ) which violates the weak form of efficient market hypothesis, for Borsa Istanbul is analysed. Non-financial firms, participated at least once in BIST100 and regularly traded during the period of July 1st,2000 - June 30th,2013 are included in this study. Risk adjusted returns ( sharp ratio and treynor ratio ) and firm size are included as dependent variables and control variables respectively for controlling risk and size. Abnormal returns can be statistically explained by firm size, price to book ratio, price to sales ratio and dividend yield at 5% significance level. After abnormal returns are controlled for firm size effect; price to book ratio, price to sales ratio and dividend yield effect persist. When risk adjusted returns ( sharp ratio and treynor ratio ) are controlled for firm size effect, price to sales ratio and dividend yield effects does not emerge. Firm size effect is valid for both abnormal returns and risk adjusted returns while price to book ratio is valid for just abnormal returns and sharp ratio. There is no significant relation between price to earnings ratio, price to cash flow ratio and stock returns. Keywords : Cross Section Anomalies, Firm Size, Price to Book Ratio, Price to Earnings Ratio, Price to Sales Ratio, Price to Cashflow Ratio, Dividend Yield, Abnormal Return, Sharp Ratio, Treynor Ratio, Panel Data