Göçmen işçilerin emeklilik hakkının Avrupa Birliği düzenlemeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of migrant workers pension rights according to the European Union regulations
  1. Tez No: 417795
  2. Yazar: İDİL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği ülkelerinde çalışan göçmen işçilerin, 102 sayılı ILO sözleşmesinde belirtilen dokuz sigorta kolundan biri olan yaşlılık sigorta kolundan yararlanabilmelerini sağlayan düzenlemeleri incelemek üzere hazırlanmıştır. Birlik kapsamında serbest dolaşımın temel ilkelerden biri olarak kabul edilmesi ile birlikte, göçmen işçilerin sosyal, kültürel ve ekonomik haklarının korunmasına önem verilmesi, üye ülkelerde çalışan işçilerin sosyal güvenlik haklarının korunması için yasal düzenlemeler yapılmasını gerektirmiştir. Çalışmada ilgili düzenlemeler dikkate alındığında Birlik ülkelerinde çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı işçilerin sosyal güvenlik haklarının korunabilmesi için Türkiye' de tabi oldukları borçlanma kurumunun yetersiz kaldığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the analysis of pension right of migrant workers, which is one of the nine branches of social security which mentioned in ILO Convention 102. Protection of social, economic and cultural rights of migrant workers, with the adoptation of free movement as a core principle of European Union, became an important issue. So, many legal regulation has been accepted to save social security rights of migrant workers. In study it is stated that, respect to this developments, foreign borrowing system that Turkish Republic has adopted for saving social security rights of migrants, became insufficient.