Restorasyon ve konservasyon laboratuvarlarının koruma politikalarındaki rolü
Role of the restoration and conservation laboratories in protection policies
- Tez No: 417821
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHBAN KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, koruma kavramı ve buna bağlı olarak ülkemizdeki koruma politikalarının gelişim sürecine bakılmış ayrıca kültürel mirasın korunmasında müzelerin önemi üzerinde durulmuştur. Koruma kurumlarının ortaya koydukları ''Konservasyon Etiği'' anlatılmış ve Konservatör/Restoratörün sahip olması gereken meslek ilkeleri ve koruma alanında uluslararasında çalışmalar yapan kurumların çalışmaları anlatılmıştır. İkinci bölümde, kurumların ve müzelerin izledikleri koruma politikaları sonucunda müzelerde, özel işletmelerde ve üniversitelerde açılan Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarları anlatılmış Laboratuvarların çalışma alanında kullandıkları teknoloji ve yöntemler açıklanmıştır. Sonuç bölümde, ülkemizde verilen koruma eğitimi ve uygulanan koruma politikaları üzerinde durulmuştur. Restorasyon ve konservasyon laboratuvarlarına eleman yetiştiren üniversitelerden ve ülkemizde yapılan ilk koruma çalışmalarından bahsedilmiş Roma Merkez Enstitüsü ve Merkez Laboratuvarı'nın çalışmaları karşılaştırarak birtakım bilgiler paylaşılmıştır. Son olarakta koruma politikalarında Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarlarının yeri üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Anahtar Kelimeler; Eğitim, konservasyon, restorasyon, koruma politikası, laboratuvar
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the concept of protection and consequently have analyzed the development process of our country protection policy has also focused on the importance of museums in preserving cultural heritage. 'Conservation ethics ' and professional principles for conservators/restorers are described by the conservation organizations. İn here described protection work carried out by the international organizations is explained. İn the second part of this essay, describes how Conservation and Restoration Laboratories are opened at the end of conservation politics follow by the institution and museums. Also is mentioned that the technologies and methods which been used in these Laboratories. At the end of this part, conservation education and politics work in the contury emphasized. First conservation works carry out in our contury and conservation programes in the universities and their works are explained. (Istituto Centrale del Restauro) Central İnstitü for Restoration in İtaly (ICR) and (İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü) Central Restoration and Conservation Laboratory in Turkey) works are to compared and to asssesed. After that mentioned role and importance of Restoration and Conservation Laboratories in our conservation politicies. Keywords; Education, conservation, restoration, conservation policy, laboratory