Anonim ortaklık azınlık paylarını satın alma hakkı (Mukayeseli Hukuk ve Türk Hukukuna yansıması)
Squeeze out right at joint stock corporation (Comparative law and reflection of Turkish law)
- Tez No: 417840
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Anonim ortaklık kuramını temelden değiştiren satın alma hakkı (squeeze-out right) ülkelerin ekonomik modellerindeki farklılığa bağlı olarak değişik görünüm şekillerine sahiptir. Ancak hemen tüm hukuk sistemlerinde düzenleme, ihracına karar verilen azınlığın menfaat kaybının adil bir şekilde tazmin edilmesi suretiyle ortaklık içi menfaat dengesi ve kamunun ekonomik menfaatinin sağlanması temel amacı üzerine inşa edilmiştir. Nisbeten en yakın müessese olan SPK m. 27/1 düzenlemesi bir yana bırakılacak olursa; TTK m. 208 hükmü ile Türk hukukuna kazandırılan“azınlığın ortaklıktan ihraç imkanı”, mehaz hukuk sistemlerindeki“satın alma hakkı”ile örtüşmemektedir. Bu kapsamda tezimizde, yürürlükteki düzenlemeler çerçevesinde uygulamada ortaya çıkabilecek problemlerin çözümüne yönelik önerilere yer verilmişken; olması gereken hukuk bakımından ülkemizde satın alma hakkının ne şekilde düzenlenmesi gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Squeeze out right, which makes a fundamental change on corporation theory, has different aspects due to the diversity of economic models of different countries. However, even in every law system, the regulation rely on the same major objective that; shareholder's loss of interests shall be compensated fairly upon a squeeze-out procedure in order to establish both internal company benefit and economic interests of public. Putting aside the article 27/1 of CML which is more similar at all; a new regulation introduced to Turkish Law with TCC art. 208,“removing minority from the company”shall not overlap the squeeze-out right that codified in comparative law. From that perspective, we both bring suggestions to the potential conflicts in accordance with the current regulations; and initiate a proposal about how to regulate the squeeze out right in Turkis law de lege ferenda.