Operanın dinleyici kitlelerle ilişkisi: 17. yy. Venedik'i ve 20. yy. Türkiye'si örneklerinin incelenmesi ve günümüz Türkiye'si için öneriler
Opera and audiences in 17th cc. Venice and 20th cc.Turkey: Suggestions for contemporary Turkey
  1. Tez No: 417847
  2. Yazar: ERDEM NUSRET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞEBNEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezde Türkiye'deki opera dinleyici kitlesinin nasıl genişletilebileceği araştırılmaktadır. Operanın dinleyici kitleleri ile ilişkisi 17. yy. Venedik'i ve 20. yy. Türkiye'si örneklerinde incelenmektedir. İlk örnek operanın önemli bir ivme kazandığı bir dönem olarak türün gelişimine olumlu katkıda bulunan ögelere dair önemli bulgular sunarken, ikinci örnek günümüz Türkiye'sinde opera dinleyici kitlelerinin nasıl geliştirilebileceğine dair geçerli önerilerde bulunmak için elzem bilimsel temelleri sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Opera, İtalyan Operası, Venedik, Barok Opera, Opera Estetiği, Türk Operası, Dinleyici Kitleler
Özet (Çeviri)
This dissertation's objective is to find out the means by which opera audience in Turkey could be widened. Opera's relationship with its public is investigated in 2 examples, 17th cc. Venice and 20th cc. Turkey. While the former, as a period in which opera gained an important momentum, displays the elements that contribute to the development of the genre, the latter provides with the necessary scientific basis to make valid proposals for the development of opera audiences in Turkey. KEYWORDS: Opera, Italian Opera, Venice, Baroque Opera, Aesthetics of Opera, Turkish Opera, Audiences