Promoting organ donation through mortality salience for different levels and orientations of religiosity
Ölüm belirginliği aracılığı ile dindarlığın farklı düzey ve yönelimlerinde organ bağışını teşvik etme
- Tez No: 417901
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin amacı ölüm belirginliği (ÖB) ve yardım hatırlatıcısının (YH) özgeci bir davranış olan organ bağışı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, katılımcılar dört deneysel gruptan birine rastgele atanmıştır: ÖB ve YH, sadece ÖB, sadece YH, kontrol. Bu etkiler sekiz kişisel farklılık değişkeni kontrol edilerek test edilmiştir: özgecilik, dindarlık, içsel ve dışsal dindarlık, dini kısıtlamalar, ölüm kaygısı, ölümden sonra yaşama inanç, ve vücut bütünlüğünü koruma inancı. Bunların ötesinde, yüksek dindarlığa veya yüksek içsel dindarlığa sahip olan kişilerin ÖB'nden sonra organ bağışına daha yüksek eğilim göstermeleri beklenmektedir. Bu hipotezler iki çalışmada, 160 ve 141 katılımcı ile, ve internet üzerinden ve kağıt-kalem yöntemi ile test edilmiştir. İlk hipotez MANCOVA ile test edilmiş, fakat iki çalışmada da organ bağışına yönelik tutum ve niyetler üzerinde ne ÖB ne de YH'nin etkisine rastlanmıştır. Birinci hipotez desteklenemediğinden, ikinci hipotez de kendiliğinden reddedilmiştir. Bunların ötesinde yapılan analizler tutum ve niyetlerin, vücut bütünlüğü inançları ve organ bağışına yönelik dini kısıtlamalar tarafından yordandığını ortaya koymuştur. Beklenmeyen sonuçlar ve bunlara yol açan olası karışıklıklara çözümler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current thesis is to investigate the impact of mortality salience (MS) coupled with helping prime (HP) on the altruistic behavior of organ donation. For this purpose, individuals were randomly assigned to any of the four conditions: MS and HP, only MS, only HP, control. Besides, eight individual differences were controlled when testing this effect: altruism, religiosity, intrinsic and extrinsic religiosity, religious restrictions, death anxiety, belief in afterlife, and body unity. Moreover, it was predicted that the less religious and less intrinsically religious people would be more inclined to organ donation after mortality salience. These hypotheses were tested in two studies with 160 and 141 participants, with online and paper-and-pencil, respectively. The first hypothesis was tested with a MANCOVA, but neither of the studies found the effect of MS or HP on the attitudes and intentions regarding organ donation. As the first hypothesis was not supported, the second hypothesis was refuted automatically, since it assumed a main effect of MS. Further analyses revealed that attitudes and intentions were significantly predicted by body unity beliefs and religious restrictions regarding organ donation. The reasons for unexpected results and solutions for possible complications were discussed.