The effects of mind wandering on simulated driving performance
Zihinsel dalgınlığın simülatör sürüş performansı üzerindeki etkisi
- Tez No: 417902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MISIRLISOY, DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Trafik kazalarının önemli bir çoğunluğuna sürücünün dikkatinin dağılması sebep olmaktadır. Çalışmalar, sürücülerin ilgilendikleri ikincil görevlerin trafik kazalarının önemli bir sebebini oluşturduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, zihinsel dalgınlığın ikincil görevlerden daha da tehlikeli olabileceği bulunmuştur. Bu çalışma genel olarak zihinsel dalgınlığın sürücü performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ayrıca sürücülerin zihinsel dalgınlığını ölçmek için yeni bir yöntem olan uyarı tonu öncesi ve sonrası raporlama yöntemi geliştirilmiştir. Heyecan-uyaran aramanın ve ruminasyonun zihinsel dalgınlık sırasında sürücü performansına etkisi araştırılmıştır. Katılımcılar, sürüş sırasında önde giden bir aracı takip etmişlerdir. Katılımcıların takip mesafesi ve hız verileri kaydedilerek zihinsel dalgınlık ve görev dilimlerindeki sürücü performansı karşılaştırılmıştır. Uyarı tonu sonrası raporlama ve uyarı tonu öncesi ve sonrası raporlama yöntemleri kullanılarak sürücülerin zihinsel dalgınlık yaşadıkları ve göreve odaklandıkları zaman dilimleri ölçülmüştür. Uyarı tonu sonrası raporlaması yöntemine göre katılımcıların zihinsel dalgınlık yaşadıkları ve göreve odaklandıkları zaman dilimleri arasında hız ve takip mesafesi açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Ancak, uyarıcı tonu öncesi ve sonrası raporlama yöntemine göre, zihinsel dalgınlık yaşanan zaman dilimde artan hız ve azalan takip mesafesi gözlemlenmiştir. Heyecan-uyaran aramaya göre, zihinsel dalgınlık durumunda yüksek heyecan-uyaran arama eğilimine sahip kişilerin düşük eğilimli kişilerin aksine hızlarını azalttıkları gözlemlenmiştir. Yüksek ruminatif düşünce biçimi eğilimi gösteren kişilerle düşük eğilim gösteren kişiler arasında sürücü performansı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu bulgular zihinsel dalgınlığın sürücü performansını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The significant amount of traffic crashes is caused by driver distraction. Studies showed that secondary tasks, which lead to driver distraction, are one of the important reasons for traffic crashes. Additionally, mental distraction, such as mind wandering, may be more dangerous than secondary task distractions. The current study mainly focuses on the effect of mind wandering on driving performance. A novel approach, pre-post probe approach, is developed to assess the mind-wandering episodes of drivers. Additionally, the influence of both sensation seeking and rumination on driving performance during mind-wandering episodes is studied. Participants followed a lead vehicle in a simulated driving environment. Headway distance and velocity data of the participants were recorded to compare driving performance under mind-wandering and on-task episodes. The probe-caught and pre-post probe approaches were used to assess mind-wandering and on-task episodes of the drivers. Probe-caught approach did not yield any significant differences between mind-wandering and on-task episodes in terms of headway distance and velocity. However, increased velocity and decreased headway distance were observed during mind-wandering episodes using pre-post probe approach. Additionally, high sensation seekers decreased their velocity whereas low sensation seekers increased their velocity during mind-wandering episodes. There were not any differences between high and low ruminative people on the driving performance. The findings, put together, indicated that mind wandering affects driving performance.