Situational strength based on culture as a moderator of the personality-job performance relationship
Kültüre bağlı durumsal gücün çalışan kişiliği ve iş performansı arasındaki ilişkiye olan etkileri
- Tez No: 417906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı durumsal faktörlerden biri olan kültürün çalışan kişiliği-iş performansı ilişkisi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmanın odak noktasını Meyer ve Dalal tarafından (2009) ortaya atılmış olan durum özelliklerinin kişilik özellikleri ve iş performansı arasındaki ilişkiye düzenleyici etkisi yaptığını savunan durumsal güç (situational strength) teorisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada düzenleyici etkisi araştırılan durum özellikleri kültür boyutlarından belirsizliğin önlenmesi, güç mesafesi, ve erillik/dişillik olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada çalışan kişilik özellikleri ile iş performansı arasındaki ilişkinin güçlü durumlara kıyaslandığında, zayıf durum olarak isimlendirilen yani; kültür boyutlarının düşük seviyede olduğu durumlarda, daha zayıf olması beklenmektedir. Kişilik ve kültür verisi Türkiye ve Almanya sınırları içerisinde farklı kurumlardaki çalışanlardan toplanırken, amirlerinden de çeşitli performans boyutları (görev performansı ve örgütsel vatandaşlık davranışları) üzerinden çalışanlarını değerlendirmeleri istenmiştir. Toplamda eşleştirilen 120 çalışan ve amirden elde edilen veri hipotezleri test etmek için kullanılmıştır. Analiz sonuçları bazı kültür özelliklerinin bazı kişilik-performans ilişkilerine olan düzenleyici etkilerini desteklemiştir. Güç mesafesinin, özdisiplin sahibi olma görev performansı ve özdisiplin sahibi olma-kişisel çalışkanlık ilişkileri üzerindeki düzenleyici etkisi bulunmuştur. Güç mesafesi düşük olan yerlerde özdisiplin sahibi çalışanların daha yüksek görev performansı ve kişisel çalışkanlığa sahip oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca erillik/dişillik kültür boyutunun da özdisiplin sahibi olma, sadık destek ve dışa dönüklük-sadık destek ilişkilerini düzenlediği bulunmuştur. Düşük erilliğin/yüksek dişilliğin hakim olduğu yerlerde özdisiplin sahibi ve dışa dönük çalışanların kurumlarını, kurum dışında överek sadık destek davranışını daha çok sergiledikleri görülmüştür. Tüm bulgular çalışmanın güçlü ve zayıf yanlarıyla birlikte tartışılmıştır. Uzmanlar için pratik uygulamalar ve gelecek çalışmalar için bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the moderating influence of cultural dimensions on the relationship between personality and job performance. The main focus is on the situational strength framework (Meyer & Dalal, 2009) which claims that characteristics of situations moderate the relationship between personality and outcomes, in this case job performance. In the current study, situations are studied in terms of cultural characteristics that also pertain to organizations; namely uncertainty avoidance, power distance, and masculinityfemininity (Hofstede, 1980; 2001). The expectation is that in strong situations, which are defined as those with higher levels of uncertainty avoidance, power distance, masculinity/lower levels of femininity, the relationship between personality and job performance will be weaker when compared to weak situations. The data related to personality and culture dimensions were collected from employees working in Turkey and in Germany, while their immediate supervisors rated their performance in terms of task performance and several organizational citizenship behaviors. Matched data from 120 employees and their supervisors were analyzed to test the hypotheses. Findings showed that there were several personality-job performance relationships moderated by cultural dimensions. Firstly, power distance moderated the conscientiousness-task performance, and -personal industry relationships. For lower power distance, conscientiousness positively predicted both task performance and personal industry. Furthermore, masculinity/femininity moderated the conscientiousness-, and extraversion-loyal boosterism relationships. For the low masculinity/high femininity level, both conscientiousness and extraversion had a positive association with loyal boosterism. Results are discussed together with the limitations and strengths. Implications for practitioners and suggestions for future research are presented.