Measurement of transformational leadership through a conditional reasoning test
Koşullu muhakeme testi ile dönüştürücü liderliğin ölçülmesi
- Tez No: 417907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA TOKER, PROF. DR. HAYRİYE CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmanın amacı;“Koşullu Muhakeme Testi”yöntemi (CRT; James, 1998) kullanılarak“Dönüştürücü Liderliğin”ölçümü için test geliştirme ve bu testin ölçüt-bağıntılı geçerliğini incelemektir. Koşullu Muhakeme Testi, bireylerin kişiliklerinin altında yatan güdüleri inceleyerek kendilerini doğrulama mekanizmalarını (bilişsel yanlılık gibi) ölçmektedir (James, 1998). Kişiler kendi davranışlarının nedenlerini akla uygun bir şekilde açıklama güdüsü içindedirler (James, & Mazerolle, 2002; Kunda, 1990). Bu amaçla, kişiler muhakeme yöntemlerine dayanarak davranış seçimlerini doğrulama eğilimindedirler ve bu muhakeme yöntemine Doğrulama Mekanizması adı verilir. Farklı kişilik özelliklerine sahip bireylerin farklı Doğrulama Mekanizmaları vardır. Dönüştürücü Liderlik tipi incelenirken de, bu liderlik tipini oluşturan güdüler Koşullu Muhakeme yöntemi ile araştırılmıştır.Dönüştürücü liderliğin doğrulama mekanizmaları olarak; güç güdüsü ve bu güdünün alt güdülerinden temsil güdüsü ve güce atıfta bulunma güdüsü; etkinliği engelleme güdüsü; değişim güdüsü ve bu güdünün alt güdülerinden fayda sağlama ve kişisel sorumluluk alma güdüsü; değişime pozitif yaklaşma güdüsü ve değişimi başlatan kişilerle bağlantı kurma güdüsü ve son olarak kendini gösterme güdüsü tespit edilmiştir. Bu çalışmaya katılan 234 katılımcının 81'i lider pozisyonunda 153'ü çalışan pozisyonunda yer almaktadır. Liderliği ölçen Koşullu Muhakeme Testi insanların lider pozisyonunda olup olmadığını etki büyüklüğü olarak orta derecede yordamaktadır ve, Koşullu Muhakeme Testi öz-beyana dayalı yönetme motivasyonu ve kişilik özelliklerinin üzerinde artan geçerlik sağlamıştır. Ayrıca, yapısal geçerlik kapsamında, dönüştürücü liderliği ölçen Koşullu Muhakeme Testi çalışanların lideri için verdikleri dönüştürücü liderlik değerlendirmeleri ile orta büyüklükte anlamlı korelasyon göstermiştir ve liderlerin öz beyana dayanan dönüşümcü liderlik algıları, kişilikleri ve yönetme motivasyonlarının üzerinde artan geçerlik sağlamıştır. Bu çalışma, gizil kişilik ölçümü ile ilgili literatüre ve liderlik potansiyelinin ölçülmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to assess transformational leadership proclivities based on the Conditional Reasoning Test approach (CRT; James, 1998). The CRT is a relatively new implicit assessment system that is used to identify the justification mechanisms (i.e. cognitive biases) indicative of specific motives which underlie personality (James, 1998). 'Justification mechanisms' (JMs) are rational and sensible explanations- in contrast to irrational and foolish- that people are inclined to produce for their behaviors and decisions (James, & Mazerolle, 2002; Kunda, 1990). People with different personalities and motives have different JMs. The power motive-with its' JMs of agentic bias and power attribution bias-, the activity inhibition motive, the change motive-with its' JMs of efficacy and personal responsibility inclination bias, positive connotation of change bias, and identification with change initiators bias-, and finally the exhibition motive were determined as the motives of leaders and transformational leaders. The present study sample included 234 participants; 81 in a leadership position and 153 in a subordinate position. The CRT that was developed had a moderate effect size in the prediction of whether or not employees occupied a leadership position, and improved prediction of position over conceptually equivalent self-report counterparts. Furthermore, CRT had a significant moderate association with subordinate ratings of the target leaders' transformational leadership style offering significant incremental variance over leader's self-rated transformational leadership perceptions, personality, and motivation to lead. The study contributes to the literature on implicit personality assessment via conditional reasoning using justification mechanisms and to the assessment of leadership.