Self-regulatory driving practices of old and young drivers
Yaşlı ve genç sürücülerin trafikteki öz düzenleyici davranışları
  1. Tez No: 417905
  2. Yazar: DERYA AZIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Trafik, Psychology, Traffic
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşlı ve genç sürücülerin trafikteki öz-düzenleyici davranışlarını altında yatan muhtemel faktörler ve güvenli sürüş için sağlayacağı muhtemel faydalar araştırılarak incelemektir. Çalışmaya 258 (120 yaşlı, 138 genç) aktif erkek sürücü katılmıştır. Yaşlı sürücülerin yaşları 60-75 arası sınırlandırılırken, genç sürücülerin yaş aralığı 21-30 olarak belirlenmiştir. Öz düzenleyici davranışları etkilemesi muhtemel olan faktörler, Genel Sağlık Durumu Anketi (Molnar et al., 2013), Sürücü Beceri Değerlendirme Anketi ve Sürüş Özgüveni Anketi'nin (Parker et al., 2001) Türkçe 'ye çevrilip, yaşlı ve genç sürücüler üstünde uygulanmasıyla araştırılmıştır. Bunlara ek olarak, Trafikte Öz Düzenleyici Davranışlar Anketi (Molnar et al., 2013) Türkçeye adapte edilmiş ve kısa uyarlaması oluşturulup bu çalışma için kullanılmıştır. Son olarak, trafikteki öz-düzenleyici davranışların, trafik güvenliği için olası yararlarını araştırmak amacıyla Sürücü Davranışları Anketi'nin (SDA) (Lajunen, & Özkan, 2004) Türkçe adaptasyonu katılımcılara uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, yaşlı ve genç sürücülerin davranış işleyişleri birbirinden farklıdır ve genel sağlık durumu, beceri değerlendirmesi, sürüş öz güveni ve sürücü davranışları arasında öz-düzenleyici davranışların aracılık etkisi yaşlı sürücüler için bulunamamıştır. Genç sürücüler için, duruma bağlı sürüş özgüveni ve ihmaller arasında stratejik öz-düzenleyici davranışların etkisi bulunmuştur. Genel olarak, taktiksel öz-düzenleyici davranışların, sapkın sürücü davranışları üzerinde negatif etkisi bulunurken, stratejik öz-düzenleyici davranışların, sapkın sürücü davranışlarıyla doğru orantılı ilişkisi bulunmuştur. Sonuçlar, yaşlı ve genç sürücüler için sadece taktiksel öz-düzenleyici davranışların, güvenli sürüşü destekliğini göstermektedir. Çalışmayı kısıtlayan olası faktörler ve çalışmanın katkıları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate self-regulatory driving practices of old and young drivers by examining underlying factors and possible benefits on drivers' aberrant behaviors. 258 active male drivers (120 older, 138 younger) participated in the study. Older drivers' age range was determined as 60-75 and younger drivers' age range was determined as 21-30. For testing motivator factors of self-regulatory driving practices, Health and Functional Abilities Scale (Molnar et al., 2013), Self-Rated Abilities Scale, Driving Confidence Scale (Parker et al., 2001) were adapted to Turkish Sample and applied to older and younger drivers. After that, for testing self-regulatory, driving behaviors Advanced Decisions and Patterns of Travel Scale (Molnar, et al, 2013) was revised and mini-version of this scale was used. Lastly, for understanding possible safety benefits of self-regulation, Turkish version of Driver Behavior Questionnaire (DBQ) (Lajunen, & Özkan, 2004) was applied. The results show that behavioral mechanism of older, younger drivers were different, and there were no mediation effect of self-regulatory driving practices between possible underlying factors (health and functional abilities, self-rated driving abilities, driving confidence) and aberrant driver behaviors for older drivers. For younger driver groups, the mediation effect of strategical self-regulation was found between situational confidence and lapses. Generally, while tactical self-regulatory strategies were predicted negatively aberrant behaviors of the participants, for strategical self-regulation adverse relations were found which only supports tactical self-regulatory behaviors possible benefits for older and younger drivers. Limitations and contributions of the study were discussed in light of the related literature.