The roles of childhood trauma, personality characteristics, and interpersonal problems on psychological well-being
Çocukluk travmaları, kişilik özellikleri ve kişilerarası sorunların psikolojik iyilik hali üzerindeki etkileri
- Tez No: 417908
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma (1) kişilerin yaş ve cinsiyet gibi demografik değişkenlerinin çocukluk travmaları, kişilik özellikleri, kişilerarası sorunları, psikolojik belirtileri, duyguları ve yaşam doyumu üzerindeki etkisini; (2) çalışmadaki ölçümler arasındaki karşılıklı ilişkiyi ve (3) kişilik özellikleri, kişilerarası problemler ve psikolojik iyilik hali ile ilişkili faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın verisi, yaşları 18 ile 61 arasında değişen 413 katılımcıdan toplanmıştır. Sonuçlar kişilik özellikleri ile çocukluk çağı travmalarının yakın ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, çocukluk travmaları alt boyutlarından Duygusal İstismarın çoğu temel kişilik özelliğiyle ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Duygusal İhmal ve İstismarın psikolojik semptom ve olumsuz duygularla pozitif yönde, Duygusal İhmalin ise olumlu duygular ve yaşam doyumuyla negatif yönde ilişkisi olduğu görülmüştür. Kişilik özellikleri ve psikolojik iyilik hali ölçümleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur: psikolojik semptomlar ve olumsuz duygularla Dışadönüklük ve Sorumluluk negatif, Duygusal Denge ve Olumsuz Değerlik pozitif ilişki göstermiştir. Sorumluluk ve Deneyime Açıklık ile olumlu duygular arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında yaşam doyumu ile Sorumluluğun pozitif, Duygusal Dengenin negatif bir ilişki gösterdiği açığa çıkmıştır. Son olarak, kişilerarası problemlerin psikolojik semptomlar ve negatif duygular ile pozitif bir ilişki gösterdiği; öte yandan olumlu duygular ve yaşam doyumunun kişiler arası problemlerle anlamlı bir ilişki göstermediği görülmüştür. Bu sonuçlar, kişilik özellikler ve kişilerarası ilişkilerin, çocukluk travmaları ve psikolojik iyilik hali arasındaki ilişkide önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca, çalışma sonuçları kişilik özelliklerinin tek başına psikolojik ve kişilerarası problemler üzerindeki güçlü etkisini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine (1) age and gender differences on the childhood trauma, personality traits, interpersonal problems, psychological symptoms, affect, and life satisfaction; (2) the interrelationships between the measures of the study; and (3) to examine the factors associated with the personality traits, the interpersonal problems, and the measures of psychological well-being. For these purposes, data was collected from 413 people between the ages 18-61. Results indicated that personality traits were closely associated with childhood traumatic experiences. Moreover, Emotional Abuse domain of childhood traumas and most personality traits (i.e., Extraversion, Neuroticism, Openness, and Negative Valence) were associated with Interpersonal Problems. In addition, Emotional Neglect and Emotional Abuse domains of childhood trauma were found to be associated with psychological symptoms and negative valence, and Emotional Neglect was found to be negatively associated with positive affect and life satisfaction. There were also significant associations between personality traits and the measures of psychological well-being: Extraversion and Conscientiousness were negatively; Neuroticism and Negative Valence were positively associated with symptoms and negative affect. Conscientiousness and Openness were positively associated with positive affect. Furthermore, Conscientiousness was positively, and Neuroticism was negatively associated with life satisfaction. Finally, interpersonal problems were found to be positively associated with psychological symptoms and negative affect. The results revealed that personality and interpersonal relationships had an important role on the relationship between childhood traumas and psychological well-being. Moreover, this study supported the robust effect of personality traits on psychological and interpersonal problems.