Job demands and resources as the antecedents of mobbing and its consequences
Mobbingin nedenleri olarak iş talepleri ve iş kaynakları ve mobbingin sonuçları
  1. Tez No: 417915
  2. Yazar: SİNEM YELDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş yerlerindeki psikolojik tacizin (mobbing) nedenleri olarak iş taleplerinin ve iş kaynaklarının, sonuçları olarak ise kişinin genel zihinsel sağlığının, iş tatmininin ve duygusal örgütsel bağlılığının psikolojik tacizle olan ilişkisinin incelenmesidir. Psikolojik tacizin nedenleri incelenirken kişilerin negatif duygulanımlarının, iş kaynakları, iş talepleri ve mobbing arasındaki moderatorlük rolü incelenmiştir. Sonuçları kısmında ise, kişilerin tükenmişlik düzeylerinin psikolojik taciz ve sonuçları arasındaki ilişkiye aracılık edip etmediğine bakılmıştır. Veriler, değişik sektörlerde çalışan 223 katılımcıdan internet anketi kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların 142'si (%63.7) kadın, 81'i (%36.3) erkektir. Regresyon analizi sonuçlarına göre, mobbing ve iş kaynakları arasında anlamlı ve negatif bir ilişki, iş talepleri arasında ise anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Negatif duygulanım durumu, iş kaynakları ve mobbing arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynarken, iş talepleri ve mobbing arasındaki ilişkide moderatör rolü oynamamıştır. Tükenmişlik ise, kişinin zihinsel sağlığı (yüksek skorlar daha kötü sağlığı göstermektedir) ve mobbinge uğrama düzeyi arasındaki pozitif ilişkiye kısmen aracılık ederken, iş tatmini ile olan anlamlı negatif ilişkiye tamamiyle aracılık etmiştir. Tükenmişlik, aynı zamanda mobbing ve duygusal örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiye de kısmen aracılık etmiştir. Sonuçlar detaylı bir şekilde tartışılmış olup, çalışmanın kısıtlılıklarından, gelecekteki çalışmalara önerilerden, bu çalışmanın literature olan katkılarından ve organizasyonlara ve yöneticilere tavsiyelerden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the relationship between antecedents namely job demands and job resources and mobbing and the consequences which are individual's general health, job satisfaction and affective organizational commitment. Moreover, for antecedents part moderating role of negative affectivity between job demands, job resources and targets' reports of mobbing was investigated and for consequences part, burnout was considered as a mediating variable between targets' reports of mobbing, general health, job satisfaction and organizational commitment. Data were collected from 223 employees working in various sectors via online survey. Of the participants, 142 of them were women (63.7%) and 81 were men (36.3%). The results of regression analysis showed that there was a significant positive relationship between job demands and targets' reports of mobbing and significant negative relationship between job resources and targets' reports of mobbing. Negative affectivity moderated the relationship between job resources and mobbing. However, there was no moderation effect of negative affectivity between job demands and mobbing. Furthermore, burnout partially mediated the positive relationship between mobbing and individual's general health, negative relationship between mobbing and affective organizational commitment; further, fully mediated the negative association between job satisfaction and mobbing. The results were discussed in detail, limitations and suggestions for future research, contributions of this study, and practical implications for the managers were stated.