The relationship between safety culture, aberrant behavior and safety consequences
İş güvenliği kültürü, güvensiz davranışları ve iş güvenliği çıktıları arasındaki ilişki
- Tez No: 417916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışması, iş güvenliği kültürü, güvensiz davranışları ve iş kazası ve ramak kala gibi iş güvenliği çıktıları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu ilişkiyi araştırmak için, üç ana çalışma yürütülmüştür. İlk çalışmanın amacı, örgüte özgü iş güvenliği kültür boyutlarını iş kazalarının arşiv verileri kullanarak tanımlamaktır. 332 iş kazası raporu faktör analizi yapılarak incelenmiştir. Beş farklı kültür boyutu çıkarılmıştır. Atölye çalışmalarının tamamlanması ve iş güvenliği literatür taramasının tamamlanmasından sonra, 10 farklı iş güvenliği kültür boyutu tanımlanmıştır. İş güvenliği kültür matrisinin geliştirilmesi için, iş güvenliği kültür boyutları hakkında 120 çalışanla bire-bir mülakatlar yapılmıştır. İş kazaları raporları incelenerek, 52 maddeli beşli likert ölçekli Güvensiz Davranış Ölçeği- Gıda Sektörü geliştirilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki; çalışanların kıdem, cinsiyet ve eğitim seviyeleri gibi demografik yapılarının, iletişim, güvenli davranış, ödüllendirme-cezalandırma ve daha iyiye ulaşma istekliliği boyutlarında farklılaştığı bulunmuştur. İş güvenliği boyutlarından, yönetimin iş güvenliğine bağlılığı ve çalışanların iş güvenliğine bağlılığının güvensiz davranışları yordadığı bulunmuştur. İş güvenliği sistemi, güvenli davranışlarla pozitif ilişkili ve % 12'lik bir varyans açıkladığı bulunmuştur. Dahası, yönetimin iş güvenliğine bağlılığının iş kazalarını yordadığı ve çalışanların iş güvenliğine bağlılığının da ramak kala deneyimlerini yordadığı bulunmuştur. Güvensiz davranışların, iş kazalarını yordamadığını bulunurken, ramak kala deneyimlerini yordadığı bulunmuştur. Bulgular, kısıtlayıcı faktörler ve çalışmanın özel katkılar, tartışma bölümünde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to explore safety culture, aberrant behaviors and safety consequences such as work accident and near-misses. Three main studies were conducted to analyze this relationship. The first study aimed to define safety culture dimensions unique to organizations by using archival data of work accident. 332 work accident report was analyzed by factor analysis. Five different safety culture dimensions were extracted. After completion of workshop and safety literature review, ten safety culture dimensions were determined. Safety culture matrix (SCM-FI) was developed as a result of in depth interview with 120 employees. Aberrant behavior questionnaire (ABQ-FI), 5-Likert scale with 52 items was developed by accident reports. Results showed that groups based on seniority, gender, and education level significantly differ in terms of communication, safe acts, reward and punishment and willingness to reach better. It was found that dimensions of employee commitment to safety and management commitment to safety has predictive value on error, violation, lapses and safe acts. Safety system was positively related and explained .12 o% of total variance. Moreover, management commitment to safety had predictive value on work accident whereas employee commitment to safety explained .08 % of total variance on near-misses. It was found that error, slip, lapses and safe acts did not predict work experience whereas whole types of aberrant behavior predict near-misses. The findings, possible limitations and unique contributions were discussed in sense of the related literature.