Taking a deeper look at mother - adolescent conflict on self-care, room management and chores
Kişisel bakım, oda yönetimi ve ev işleri hakkındaki anne -ergen çatışmalarına derinlemesine bir bakış
- Tez No: 417914
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ergenlik, artan çatışmalı durumlar yüzünden, birçok bilim insanı tarafından, fırtınalı ve kaotik bir dönem olarak düşünülmüştür. Genel geçer düşüncelerin aksine, çatışmaların kaynağı, gençlerin aşırı uç davranışları değil; ev işlerine yardım, oda yönetimi gibi günlük meselelerden oluşmaktadır. Bu çalışma, anne –ergen çiftlerinin özbakım, oda yönetimi, ve ev işlerine yardım konularındaki çatışmalarının yordayıcılarını araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, demografik özellikler, anne özellikleri, ergenin özellikleri ve ebeveynlik özellikleri üzerine yoğunlaşılmıştır. 338 anne – ergen çiftinden alınan very analiz edilmiştir. Her konu için, ergenliğin farklı gelişimsel evrelerindeki gençler ve annelerinin rapor ettiği çatışma skorları için ayrı regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuç olarak; her bir konuda ve her bir gelişimsel evrede, annelerin ve çocuklarının rapor ettiği çatışma sonuçları farklı mekanizmalaer tarafından yordanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adolescence was considered to be an era of storm and chaos by many scholars; because of the increases in the conflicting situations. On the contrary of common beliefs; the sources of conflicts were not extreme delinquent behaviors of teens; but daily issues such as chores, room management, and so on. Thus, the current study aimed to investigate possible predictors of conflicts on self-care, room management, and chores among mother – adolescent pairs. The current study exclusively focused on the predictive roles of demographical, mothers', adolescents', and parenting characteristics. The data from 338 mother-adolescent pairs were analyzed. For each theme; separate regression analyses were conducted for developmentals stages of adolescence separately. The results were discussed in the light of the literature. The conclusion was that there were different mechanism active in predicting variances of conflict from mothers', and youth perspective for each theme, and for each grade.