Investigating the role of justice sensitivity on volunteering
Adalete duyarlılığın gönüllülük yapmadaki rolünün incelenmesi
- Tez No: 417921
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı adalet eğilimlerinin kişilerin gönüllülük yapmasında, gönüllülük düzeyleri ve farklı gönüllülük tarzlarının tercihi üzerindeki rolünü araştırmaktır. Güncel alanyazında gönüllülük ile adalet eğilimleri arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırma sayısı haylice azdır ve var olan araştırmalar da gönüllü olanlar ile olmayanlar arasında adalet eğilimleri açısından belirgin bir fark olduğuna işaret etmektedir. Bu bilgilerin ışığında, adalet eğilimini kişilik özelliği olarak ele alan halihazırdaki araştırma düzenlenmiş ve adalete duyarlılık kavramı iki bakış açısı ele alınarak incelenmiştir: kendi odaklı adalete duyarlılık (ADKENDİ) ve başkalarına yönelik adalete duyarlılık (ADDİĞER). Bunun yanı sıra, gönüllü motivasyonları, sosyal sorumluluk, öz yeterlilik ve demografik değişkenler de araştırma kapsamında incelenmiştir. Araştırmanın verileri gönüllülük yapan (N=109) ve yapmayan (N=121) iki gruptan toplanmıştır. Katılımcıların genel yaş ortalaması ise 25.8 olarak belirlenmiştir. Temel beklenti gönüllülük yapanların yapmayanlardan daha yüksek ADDİĞER değerine sahip olacağı ve başkalarına yönelik adalete duyarlılığın gönüllü motivasyonları, sosyal sorumluluk duygusu, öz-yeterlilik ve demografik değişkenler kontrol edildikten sonra gönüllü katılımını tek başına yordayabileceği yönündedir. Ancak sonuçlar kısmi olarak bu beklentiyi karşılamış; her ne kadar gönüllü olanların ADDİĞER değerleri gönüllü olmayanalardan belirgin şekilde yüksek çıksa da ADDİĞER in tek başına gönüllü katılımını yordamadığı ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra erkek katılımcılar için gönüllü olanlar olmayanlara göre daha yüksek ADDİĞER değerlerine sahipken böyle bir farklılık kadın katılımcılar arasında gözlemlenmemiştir. Aktivistkler ile hizmet gönüllüleri karşılaştırıldığında beklentiler doğrultusunda ADDİĞER değerleri açısından herhangi bir belirgin farklılık görülmemiştir. Ancak beklentilerin aksine ADDİĞER değişkeninin öz-yeterlilik ile gönüllülük seviyesi arasındaki düzenleyici etkisi yeterli istatistiki destek bulamamıştır. Araştırmanın sonuçları, olası sebepleri ve çalışmanın sınırlılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the role of justice dispositions on volunteer participation, volunteering level and type of volunteering (activism or service volunteering). The current literature provides only a few researches focusing on the relationship between justice antecedents and volunteering where most of the results indicated a significant difference between volunteers and non-volunteers regarding justice dispositions. With the influence of these studies, a more personality focused research was designed and the justice sensitivity concept was examined under two perspectives: self-concerned justice sensitivity (JSVICTIM) and other concerned justice sensitivity (JSOTHER).Volunteer motivations, sense of social responsibility, self-efficacy and demographic variables were also examined. The data was collected from volunteers (N = 109) and non-volunteers (N=121) where the overall mean age was 25.8. It was expected that volunteers would be significantly more sensitive to injustices towards others than non-volunteers and JSOTHER would predict volunteer participation significantly after controlling for volunteer motivations, social responsibility, self-efficacy and demographic variables. The results indicated that although volunteers had significantly higher JSOTHER scores than non-volunteers, JSOTHER was not a significant predictor for volunteer participation after controlling the above mentioned variables. Besides, male volunteers had significantly higher JSOTHER scores than male non-volunteers where no such effect was seen for female participants. Secondly, activists and service volunteers did not differ in their JSOTHER scores as expected. However, the hypothesized moderation role of JSOTHER for the effect of self-efficacy on level of volunteering did not found statistical support. The study findings, possible causes and limitations were discussed.