Perceived theoretical orientation choices of psychotherapists
Psikoterapistlerin algılanan teorik yaklaşım seçimleri
- Tez No: 417920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, psikoterapistlerin teorik yaklaşımlarını belirlemelerinde etkili olabilen faktörleri keşfetmek hedeflenmiştir. Bu amaca yönelik olarak düzenlenen nitel çalışmada yapısalcı paradigmanın önermeleri temel alınmıştır. Terapistlerin öznel görüşlerini araştırma amacıyla da 14 psikoterapist ile görüşmeler yapılmıştır. Her bir kişiye önceden belirlenmiş olan yarı yapılandırılmış sorular yöneltilmiştir. Ardından, cevaplar üzerinden tematik analiz yürütülmüştür. Katılımcıların yanıtları üzerinden birçok tema ve alt-tema belirlenmiştir. Bu bağlamda, kişisel faktörler, eğitim faktörleri, klinik tecrübe, danışan ihtiyaçları, Türkiye'deki koşullar, ampirik destek, diğer ve ekstra faktör: terapist olmanın kişisel hayata etkileridir belirlenen 8 ana temadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to explore potential factors related with theoretical orientation choices of psychotherapists. For this purpose, a qualitative research based on constructivist paradigm was conducted. In order to identify the subjective views of psychotherapists 14 clinical psychologists were recruited as participants. Semi-structured interviews were conducted with the participants. Then thematic analysis was conducted. Eight themes and several sub-themes were identified based on the participants' responses. These themes were personal factors, training factors, clinical experience, needs of clients, conditions in Turkey, empirical support, miscellaneous and extra factor: the influence of being therapist on personal life.