The mediating role of the posttraumatic growth in the relationship between posttraumatic stress and prosocial behavioral tendencies
Travma sonrası stres ile prososyal davranış eğilimi arasındaki ilişkide travma sonrası büyümenin aracı rolü
  1. Tez No: 417922
  2. Yazar: FUNDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ CANEL ÇINARBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı travmatik yaşam olayları ile prososyal (olumlu sosyal) davranış eğilimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, travmatik yaşam olaylarına maruz kalmış 145 kişi ile travmatik yaşam olayları yaşamamış 58 kişi katılmıştır. Travma yaşayan katılımcıların prososyal davranış eğilimi skorları ile travma yaşamamış katılımcıların skorları t test aracılığı ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, travma sonrası stres semptom skorları yaşadıkları travmanın katılımcılar üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla kullanılmıştır. Travma sonrası büyümenin travma sonrası stres ile prososyal davranış eğilimi arasında ki ilişkideki aracı rolü aracı değişken analizi kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, travma yaşamış kişilerin daha çok prososyal davranış eğilimi gösterdiğini göstermektedir. Bu sonuca ek olarak; travma sonrası büyümenin, travma sonrası stres ile prososyal davranış eğilimi arasında ki ilişkide aracı rol oynadığı bulunmuştur. Ayrıca travma sonrası büyümenin dolaylı etkisinin katılımcıların empati skorları kontrol edildikten sonra da devam ettiği gözlemlenmiştir. Çalışma bulgularının sosyal ve klinik açıdan önemli olası etkileri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to assess the relation between trauma exposure and prosocial behavior tendencies. One hundred and forty five individuals with trauma history and 58 individuals without any trauma exposure participated in the study. Prosocial behavior tendency mean scores of trauma and non-trauma groups were compared via t-test analysis. Moreover, posttraumatic stress symptom scores were used to measure the ongoing effect of trauma exposure on the participants. The mediating role of posttraumatic growth in the relationship between posttraumatic stress symptoms and prosocial behavior tendencies were examined via mediation analysis. Results indicated that individuals with trauma history showed more prosocial behavior tendencies than individuals without any trauma exposure. In addition, posttraumatic growth had an indirect effect on the relationship between posttraumatic stress symptoms and prosocial behavior tendencies. Also, this indirect effect of posttraumatic growth was sustained even when participant's empathic tendency scores were controlled. Study findings provide important social and clinical implications.