Sosyo-ekonomik ve kültürel yönleriyle Demokrat Partı̇ dönemı̇nde Ankara (1950-1960)
Ankara during Democrat Party with socio-economic and cultural aspects (1950-1960)
- Tez No: 417931
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZ AYTEPE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ankara'nın başkent ilân edilmesinden sonra, bu şehrin yeni rejimin temsil ettiği değerlere uygun bir şekilde nasıl modernize edilmeye çalışıldığı ve yeni rejimin ruhunu yansıtması yolunda geçirdiği evreler ele alınmaya çalışılacaktır. Demokrat Parti zamanında bir başkent olarak Ankara'da yaşanan değişikliklerin daha önceki dönemlerle karşılaştırmalı olarak analizinin yapılması ise araştırmanın asıl konusudur.Tezin amacı, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin çıktığı çağdaşlaşma yolunda Ankara'nın bir başkent olarak hangi duygu ve düşüncelerle kurulmaya çalışıldığını, bu amaçlarla neler yapıldığını, nasıl bir yol izlendiğini sergilemek; Cumhuriyet devrimlerinin sosyo-ekonomik, kültürel, eğitim vb. açılardan başkentte nasıl ete kemiğe büründüğünü incelemek; gelişen çalışma ortamları ve sanayileşmenin getirisi olan istihdamın sebep olduğu iç göçlerin oluşturduğu durumları ve politik tutumların yansımalarını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
In this study; after the declaration of Ankara as a capital city, the efforts to modernize this city according to merits which were represented by new regime and the phases which were gradually developed in order to reflect the soul of new regime in this city are going to be inspected.The main subject of this study is to analyze relatively, the alterations which were made in this capital city during the Democrat Party government with the alterations which were made during former periods.The aim of this thesis is to display feelings and beliefs with which Ankara was set up as a capital city during the process of modernization young Republic of Turkey, display which ways were carried and what were done to achieve those ideals; inspect how Republic's Revolutions were came true in the capital city from the point of socio-economics, culture and education; analyze growing working facilities and situations which were caused by internal migration due to deployment opportunities returns of industrialization and reflection of political attitudes.