Afganistan'dan gelip Tokat'a yerleşen Afgan g0çmenlerinın sosyo-ekonomik ve kültürel durumları hakkında bir araştırma
A research about the socio-economic and cultural status of Afgan immigrants from Afganistan and located in Tokat
  1. Tez No: 746249
  2. Yazar: HAKKI KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Korunmaya muhtaç çocuklar hakkında çok araştırmalar yapılmış ve bu çocuklar çeşitli yönleriyle tanınmaya ve bu şekilde de var olan problemlerine çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Her araştırmada da çeşitli bulgularla çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışmadan önce yapılan literatür çalışması sonucunda, korunmaya muhtaç çocukların sosyal dışlanma problemleri her hangi bir çalışmayla incelenmemiş ve ele alınmamış olduğundan, böyle bir çalışmaya, Türk akademik camiasında bir boşluğu doldurması amacıyla girişilmiştir. Çeşitli yönleriyle araştırmalara konu olan korunmaya muhtaç çocukların sosyal dışlanma sorunu yaşayıp yaşamadığına ilişkin araştırmanın da gerekli olduğu ve bu alanda yaşanan sorunlara ışık tutacağının düşünülmesi bu çalışmaya temel oluşturmuştur. Çalışma için gerekli bilgiler, Tokat Erkek Yetiştirme Yurdu ve Tokat'ın ilçesi olan Turhal'da bulunan Kız Yetiştirme Yurdunda barınan 13-18 yaş grubu çocuklardan oluşan örneklem grubuna uygulanan anket ve geliştirilen ölçek sorularıyla elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS.13 programı ile değerlendirilmiş ve önceden hazırlanan hipotezler sınanmıştır. Yapılan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Öncelikle kuramsal ve kavramsal çerçeve dahilinde araştırmanın konusunu içeren sosyal hizmet, sosyal yardım ve sosyal dışlanma gibi kavramlar tarihi süreçleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede sosyal hizmetlerin toplumdaki faaliyetleri özet bilgilerle sunulup, Türkiye'deki genel durumu veri ve tablolarla açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde korunmaya muhtaçlık olgusuna sebep olan genel ve özel sebepler sosyolojik bir bakış açısıyla geniş boyutlarıyla ele alınmış ve bunlar sosyal dışlanmayla ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntem ve teknikleri açıklanmış olup, dördüncü ve son bölümünde ise araştırmanın uygulama aşamasında örneklem grubunu oluşturan çocuklara çeşitli yönlerini tanımak üzere geliştirilmiş anket ve sosyal dışlanma seviyelerini anlamak üzere geliştirilen ölçek soruları ve uygulamadan elde edilen bilgi ve bulgular yorumlanmaya çalışılmıştır. Bulunan veriler çeşitli istatistiki analizlerden geçirilerek, çocukların sosyal dışlanmalarına sebep olabilecek faktörler anlaşılmaya çalışılmıştır. Her bir değişken için tablo oluşturulup, frekans ve yüzde değerleri tablo içerisinde verilerek bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Korunmaya muhtaç çocukların sosyal dışlanmalarına sebep olabileceği düşünülen her bir faktör de ayrıca çeşitli analitik değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Sonuç olarak bu faktörler ve bunlara karşı alınması gereken tedbirler genel bir değerlendirmeğe sonuç kısmından sonra önerilerde bulunularak problemin anlaşılması ve çözüm yollarının sunulmasıyla araştırma sonlandırılmıştır. Bu araştırma bundan sonra bu konu ile ilgili yapılacak olan araştırmalara ve atılacak olan adımlara ve politikalara bir katkı olması açısından önemli bir boşluğu doldurduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A lot of research has been done on children in need of protection and it has been tried to recognize these children in various aspects and to find solutions to their existing problems in this way. In each study, solution suggestions were presented with various findings. As a result of the literature study carried out before this study, since the social exclusion problems of children in need of protection have not been examined and addressed by any study, such a study was undertaken to fill a gap in the Turkish academic community. Considering that it is necessary to research whether children in need of protection, who are the subject of researches in various aspects, experience social exclusion or not, and that it will shed light on the problems experienced in this field, has formed the basis of this study. The necessary information for the study was obtained through the questionnaire applied to the sample group consisting of 13-18 year old children living in the Tokat Boys' Orphanage and the Girls' Orphanage in Turhal, Tokat's district, and the developed scale questions. The collected data were evaluated with the SPSS.13 program and the previously prepared hypotheses were tested. The study consists of four parts. First of all, concepts such as social work, social assistance and social exclusion, which are the subject of the research, have been tried to be explained with their historical processes within the theoretical and conceptual framework. In this context, the activities of social services in the society are presented with summary information and the general situation in Turkey is tried to be explained with data and tables. In the second part of the research, the general and special reasons that cause the need for protection have been discussed from a sociological point of view and they have been tried to be associated with social exclusion. In the third part, the methods and techniques of the research were explained, and in the fourth and last part of the study, the questionnaire developed to familiarize the children forming the sample group with its various aspects and the scale questions developed to understand the social exclusion levels and the information and findings obtained from the application were tried to be interpreted. The data found were subjected to various statistical analyzes and the factors that could cause social exclusion of children were tried to be understood. A table was created for each variable, and the frequency and percentage values ​​were given in the table and evaluated. Each factor that is thought to cause social exclusion of children in need of protection has also been subjected to various analytical evaluations. As a result, these factors and the measures to be taken against them were evaluated in general, and after the conclusion part, suggestions were made, the research was concluded by understanding the problem and presenting the solutions. It is thought that this research fills an important gap in terms of being a contribution to the researches to be done and the steps and policies to be taken on this subject in the future.