Coğrafya ve sosyal bilgiler öğretmen adaylarının harita okuma öz yeterlikleri ile oryantiring öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between map reading self-efficacy and orienteering self-effi̇cacy of geography and social studies teacher candidates
- Tez No: 963789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Coğrafya ve Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının harita okuma ve oryantiring özyeterlik düzeylerini çeşitli değişkenler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, nicel veriler 160 öğretmen adayına uygulanan iki ayrı ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise 10 öğretmen adayı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Analizler sonucunda, erkek öğrencilerin harita okuma özyeterliğine ilişkin puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak oryantiring özyeterliği açısından cinsiyete bağlı anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sınıf düzeyi arttıkça her iki özyeterlik türünde de yükselme gözlenmiştir. Bölüm değişkeni açısından, Coğrafya öğretmen adayları konum yorumlama becerisinde daha yüksek puan alırken, Sosyal Bilgiler öğretmen adayları kendine güven ve sosyal etkileşim boyutlarında daha yüksek düzeyde özyeterlik göstermiştir. Oryantiring faaliyetlerine katılım ise hem konum yorumlama hem de oryantiring özyeterlik ölçeğinin tüm alt boyutlarında daha yüksek puanlar aldıkları görülmüştür. Harita okuma özyeterliği ile oryantiring özyeterliği arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle konum yorumlama becerisi, oryantiring özyeterlik ölçeğinin tüm alt boyutlarıyla anlamlı ilişki göstermektedir. Konum belirleme becerisi ise yalnızca karar verme ve problem çözme boyutuyla anlamlı bir ilişki içindedir. Görüşme bulguları, harita okuma becerilerinin geliştirilmesinde uygulamalı çalışmaların önemine vurgu yaparken, oryantiring etkinliklerinin fiziksel ve psikolojik gelişim üzerinde olumlu etkileri olduğu yönündedir. Ayrıca katılımcılar, oryantiring kulübünün işlevselliğinin artırılabilmesi için etkinlik çeşitliliğinin artırılması ve tanıtım faaliyetlerinin geliştirilmesi gerektiğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to analyze the self-efficacy levels in map reading and orienteering among Geography and Social Studies teacher candidates for several variables. Quantitative data were gathered using two distinct scales administered to 160 potential instructors within the study's framework. Qualitative data were collected via semi-structured interviews with ten prospective teachers. The investigation revealed that male students had superior results in map reading self-efficacy. No substantial variation in orienteering self-efficacy was seen based on gender. With the advancement in grade level, both forms of self-efficacy shown an increase. Regarding the departmental variable, Geography teacher candidates exhibited superior location interpretation skills, but Social Studies teacher candidates shown elevated self-efficacy in self-confidence and social interaction dimensions. Engagement in orienteering activities led to elevated scores in location interpretation and all sub-dimensions of the orienteering self-efficacy scale. Substantial correlations were identified between map reading self-efficacy and orienteering self-efficacy. The competence of location interpretation shown a substantial correlation with all sub-dimensions of the orienteering self-efficacy scale. The capacity to ascertain location is solely pertinent to the decision-making and problem-solving dimension. The interview findings underscore the significance of hands-on experience in cultivating map reading abilities, while orienteering activities yield beneficial impacts on both physical and psychological development. Moreover, the participants assert that the diversity of events should be augmented and promotional initiatives should be devised to enhance the operation of the orienteering club.