Fen öğretiminde yansıtıcı yazma etkinliklerinin öğrencilerin üst biliş becerilerine ve duyuşsal değişkenlere etkisi
The effects of the reflective writing activities in science teaching on students' metacognitive abilities and affective variables
- Tez No: 418036
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Araştırmanın amacı, yansıtıcı yazma etkinlikleri kullanılarak uygulanan fen öğrenme yönteminin öğrencilerin biliş üstü becerilerinin, fene yönelik öz yeterlilik algılarının ve tutumlarının üzerine etkisini belirlemektir. Öğrencilerin öğrendiklerinden emin olması için öğrenme sürecinde ya da hemen akabinde öğrendiklerini nasıl yapılandırdığının bilinmesi önemlidir. Kişinin bilgiyi nasıl yapılandırdığı onun yazılı ve sözlü yansıtmasıyla belli olur. Yazılı yansıtma, oıııııııııuykişilerin öğrenme düzeyini belirleme yanında, aynı zamanda kişinin yazılı ifade etme becerilerini de geliştirir. Bu nedenle yansıtıcı yazma etkinliklerinin fen öğretiminde kullanılmasının öğrencilerin biliş üstü becerilerine, duyuşsal değişkenlere etkisini araştırmanın yerinde olacağı düşünülmektedir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada yansıtıcı yazma etkinliklerinin uygulanarak öğrenim görecek öğrenci grubu ile yürürlükte olan Fen ve Teknoloji programına göre öğrenim görecek öğrenci grubunun üst biliş becerilerinin, fene karşı tutumlarının ve öz yeterlilik düzeylerinin arasında anlamlı bir farklılık olup olmayacağına bakılmıştır.Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen“ Yansıtıcı Günlük Yönergesi”, Akpınar, Ergin, Tatar ve Yıldız (2009) tarafından geliştirilen Biliş Üstü Ölçeği, Akınoğlu (2001) tarafından geliştirilen Fen Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Ilgaz (2011) Fen ve Teknoloji Dersi Öz Yeterlik Algısı ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda yansıtıcı yazma etkinliklerinin öğrencilerinin öz yeterlilik algılarını, biliş üstü becerilerini ve fene yönelik tutumlarını arttırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin yansıtıcı yazma becerileri ile tutumları, biliş üstü becerileri ve öz yeterlilik algıları arasında olumlu bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this resarch; to determine the effect of science teaching methods practiced by using reflective writing activities to the students' metacognitive skills and their self efficacy perception and attitudes about science. It is important to know how the students structure they have learned to be sure about in the learning process and immediately after.How the person structure the knowledge becomes clear through the oral or written reflection of him/her. Written reflection develops one's self expression skills besides defining the learning level. So it is thought that to search the effect of reflective writing in science teaching to students' metacognitive and affective variables would be accurate. In the study, quasi-experimental design with pre-test/post-test and control group was used. In the study, it was examined whether there is a significant difference between the students who study the application of reflective writing activities and the students' -who will study according to current Science and Technology program- metacognitve skills, attitudes to Science and levels of self-sufficiency. In the research ,“ the instruction of reflective diary perception”developed by the researcher in order to collect data,“metacognition scale”developed by Akpınar, Ergin, Tutar and Yıldız(2009),“attitude scale for science lesson”developed by Akınoğlu(2001) and“self-efficacy perception scale”in science and technology lesson developed by Ilgaz(2011) have been used. The result of the research shows that the reflective writing activities increase students' self-efficacy perception, metacognitive skills and and attitudes for science lesson. In addition ıt has been found that there is a positive relationship between students' reflective writing skills and attitudes, metacognitive skills and self-efficacy perceptions.