Türk Ceza Kanununda cinsel saldırı suçu
The sexual assault crime i̇n Turkish Penal Code
- Tez No: 418071
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVAN KEÇELİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankaya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
5237 sayılı TCK'nın 102. maddesinde yer alan cinsel saldırı suçu 18.06.2014 tarihinde 6545 sayılı yasa ile yeniden düzenlenerek madde metninde bir takım değişiklikler yapılmıştır. 6545 sayılı yasa öncesi 102. maddenin 1. fıkrasında;“bir kimsenin cinsel amaçlarla vücut dokunulmazlığının ihlal edilmesi halinde mağdurun şikayeti üzerine cezalandırılır”denmek suretiyle basit hali düzenlenmişti. 2. fıkrasında; bu suçun organ veya sair cisim sokmak şeklinde işlenmesi halindeki nitelikli hali düzenlenmişti. Ayrıca ikinci fıkrada bu suçun eşler arasında işlenmesi durumunda soruşturulması ve kovuşturulması şikayet koşuluna bağlanmıştı. Aynı yasanın 3. Fıkrasında ağırlaştırıcı haller düzenlenmiştir. Bu haller; beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiye karşı işlenmesi, kamu görevinin ve hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzun kötüye kullanmak suretiyle işlenmesi, 3. derece dahil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi bulunan kişiye karşı işlenmesi, son olarak da silahla veya birden fazla kişi ile birlikte işlenmesidir. 4. fıkrasında mağdura karşı kullanılan cebir direncinin kırılmasının ötesinde ise failin ayrıca kasten yaralamadan sorumlu olacağı düzenlenmişti. 5. fıkrasında mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması ve 6. Fıkrada da mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölmesi şeklinde netice sebebiyle ağırlaşmış halleri düzenlemişti. 6545 sayılı yasa ile 102. maddede bir takım değişiklikler yapılmıştır. Bu değişikler şunlardır; 765 sayılı yasa döneminde sarkıntılık suçu sözlü ve vücut dokunulmazlığının ihlali şeklinde işlenebiliyordu. 5237 sayılı Yasanın 102. maddesinin ilk halinde vücut dokunulmazlığının ihlali şeklinde gerçekleşen sarkıntılık suçuna yer verilmemiştir. Yeni Türk Ceza Kanunu sözlü sarkıntılığa cinsel taciz suçu adı altında yeniden yer vermiştir. 6545 sayılı yasa ile vücut dokunulmazlığının ihlali şeklinde gerçekleşen sarkıntılık suçu 102. maddeye eklenmek suretiyle yeniden düzenlenmiştir. 3. Fıkrada yer alan nitelikli hallere; vesayet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle işlenmesi, üvey baba, üvey ana, üvey kardeş, evlat edinen veya evlatlık tarafından işlenmesi ve insanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunda bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi halleri gibi yeni nitelikli haller eklenmiştir. 4. fıkra; cinsel saldırı için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralamanın ağır neticelerine neden olması halinde fail ayrıca kasten yaralamadan sorumlu olur şeklinde yeniden düzenlenmiştir. 5. fıkrada yer alan beden veya ruh sağlığının bozulması şeklindeki netice sebebiyle ağırlaşmış haller yasa metninden çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sexual assault crime which is regulated in article 102 at the criminal code of 5237 was reconstituted at 18.06.2014 at the code of 6545. The sexual assault crime's simple status was regulated such as“when a person violates one's physical integrity with sexual intendment he/she will be punished by the victim's claims. At article 102/2 the sexual assault crime's qualified status was regulated as commiting by inserting organ or object. And at article 2 sexual assault crime against couples was regulated and and this crime's investigation and prosecution was presupposed the victim's claim. Article 3 regulated aggravoting circumstances of the sexual crime, such as committing this crime with the abuse of the influence of civil service or labour contract, committing this crime including the 3rd degree of cognates or relatives, committin this crime by a weapon or committing this crime with more than one person. Article 4 regulated that ”also appearing force and violance causes serious consequences of willful injury the suspect will be punished committing willful injury crime too. Lost of the victim's body or soul health was regulated at article 5, falling into a vegetative state by the victim or victim's death was regulated at article 6. Article 102 was changed by the code of 6545. Molesting crime being committed by oral violation or by violation of inviolability at the period of code 765. At first code of 5237 Article 102 was not including molesting crime which was done by violation of inviolability. New Turkish Criminal Code includes oral molesting crime which is named sexual harassment. Molesting crime which is done by violation of inviolability is rearrenged at Article 102 at the code of 6545. Committing this crime with the abuse of tutelage, committting this crime by adopted father, adopted mother, adopted brother/sister, by adoptive parent or by adopted child, committing this crime by taking advantege of the convenience of providing the environment which people have the obligation to live all together are added article 3. article 4 regulates that also appealing force and violance causes serious consequences of willful injury, the suspect will be punished committing willful injury crime too. Inpairment of body or mental health which was regulated at article 5 was ejected.