Hafif derecede zihinsel yetersizliği olan öğrencilere fen konularının öğretiminde doğrudan öğretim ile şematik düzenleyiciyle öğretimin karşılaştırılması
Comparison of direct teaching method and schematic teaching method on teaching science to the students with mild mental disabilities
  1. Tez No: 418165
  2. Yazar: DERYA ÇIKILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ, YRD. DOÇ. DR. DENİZ DAĞSEVEN EMECEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; hafif derecede zihinsel yetersizliği olan öğrencilere Fen konularının (İskelet ve Solunum Sistemi) öğretiminde doğrudan öğretim yöntemi ile şematik düzenleyici ile hazırlanan öğretim planlarından hangisinin etkili ve kalıcı olduğunu belirlemektir.Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden, uyarlamalı dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Araştırma deneklerini, 2015-2016 öğretim yılında 'Şeyh Şamil Orta Okulu' özel eğitim sınıfından okuma yazma bilen, okuduğunu anlayan, kendisine yönlendirilen sorulara kısa cevaplar verebilen, dört seçenekli çoktan seçmeli testi çözebilen, vücudun bölümlerini ve duyu organlarını bilen; fakat iskelet ve solunum sistemleri hakkında bilgi sahibi olmayan öğrenciler arasından belirlenen bir kız, bir erkek öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için, öğretmen görüşme formu, iskelet ve solunum sistemi önkoşul listesi, iskelet ve solunum sistemi ölçüt bağımlı ölçü araçları, ayrıca uygulama güvenirliliği için uygulama güvenirliliği formu kullanılmıştır. Doğrudan öğretim ve şematik düzenleyiciler ile öğretim yapabilmek için öğretim planları hazırlanmış ve araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Araştırma verileri grafikte gösterilmiş ve grafikler niteliksel olarak yorumlanmıştır. Her iki denek içinde; İskelet Sistemi ve Solunum Sistemi konularının doğrudan ve şematik düzenleyiciler ile hazırlanan öğretim planı sonunda; iskelet ve solunum sistemi konularını kazandırılmasına yol açmıştır. Aynı zamanda her iki denek içinde; İskelet Sistemi ve Solunum Sistemi konularının öğretiminde şematik düzenleyiciler ile doğrudan öğretim yönteminin etkililik açısından farklılaşmadığı izlenimi edinilmektedir.Doğrudan öğretim ve şematik düzenleyiciler ile yapılan öğretimden, 15 ve 25 gün sonra, öğrenilen İskelet ve Solunum Sistemi konularının kalıcılığını devam ettirmesi açısından farklılık göstermediği izlenimi edinilmektedir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research is to determine which the teaching plan is more effective and longer lasting prepared by direct teaching methods or schematic teaching methods on teaching science subjects (skeletal and respiratory system) to the students with mild mental disabilities.Interchangeably adaptive applications model, which is one of the single subject experimental designs, is used in the research. Research subjects are one girl and one boy, who are students in special education classroom of Şeyh Şamil Secondary School in 2015-2016 academic year. They know reading and writing, they can give short answers to the questions directed to them, they can solve a multiple choice test with four options and they can name the parts of the body and sense organs, they do not have any knowledge about skeleton and respiratory system. In order to collect the data; teacher interview form, list of skeletal and respiratory prerequisites, skeletal and respiratory systems assessment tools are used and for application reliability; the application reliability form is used. Teaching plans have been designed and implemented by the researcher to teach with direct teaching and the schematic teaching. Research data is shown in graphs and they were reviewed qualitatively. Both subjects have learned skeletal and respiratory topics at the end of the prepared teaching plans designed to teach skeletal system and respiratory system with direct and schematic teaching. Also for both subjects, it is thought that schematic and direct teaching methods did not differ significantly in terms of the effectiveness on teaching skeletal and respiratory system topics.After 15 and 25 days, it is thought schematic and direct teaching methods did not differ significantly in terms of long lasting on teaching skeletal and respiratory system topics.