Zihinsel yetersizliği olan öğrencilere çarpma öğretiminde somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği
The effects of concrete-representational-abstract teaching strategy on the multiplication skills of children with intellectual disability
  1. Tez No: 418166
  2. Yazar: ÖZGE ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada zihinsel yetersizliği olan öğrencilere temel çarpma işlemlerinin öğretiminde doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkililiği incelenmiştir. Bu amacın yanı sıra, somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisi ile öğretimin, farklı ortam ve farklı kişilere genelleme etkisi, öğretim sona erdikten on ve yirmi gün sonraki izleme etkisi ve somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisi hakkında öğretmenler görüşlerini belirleyeme yönelik sosyal geçerliliği incelenmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden yoklama denemeli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, araştırmaya katılan öğrencilerin matematik becerilerinden, temel çarpma işlemi becerisini gerçekleştirme düzeyleri iken; bağımsız değişkeni doğrudan öğretim yöntemine göre sunulan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisidir. Araştırma, Balıkesir ilinde yaşayan, yaşları 9-10 arasında değişen, zihinsel yetersizliği olan, yazılı ve sözlü yönergelere tepkide bulunma, nesneleri kullanabilme, basit şekiller çizebilme, rakamları tanıma, nesne (rasyonel) sayma ve atlayarak sayma becerileri ile temel toplama işlemi becerileri ve eşitlik kavramı ön koşullarına sahip, ikisi kız ve biri erkek olmak üzere üç öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda; zihinsel yetersizliği olan öğrencilere çarpma işlemi becerilerinin kazandırılmasında, doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkili olduğu, öğrencilerin kazandıkları çarpma işlemi becerisinin kalıcılığının öğretim bittikten on gün ve yirmi gün sonra da koruyabildikleri, öğrencilerin tümü bu beceriyi farklı ortam ve farklı kişilere genelleyebildikleri ve öğretmenlerin somut-yarı somut-soyut öğretim stratejisi hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine effectiveness of teaching multiplication facts using the concrete-representational-abstract (CRA) teaching strategy offered with direct teaching method to children with intellectual disability. This study also examined generalization effects accross different people and conditions, maintenance effect after 10 and 20 days and social validity about teachers' views with concrete-representational-abstract (CRA) teaching strategy. One of the single subject research designs, a multiple probe design across participants was used in this study. The dependent variable of this study were students' correct response with the skills of multiplication facts whereas the independent variable of this research was concrete-representational-abstract (CRA) teaching strategy procedure which was used to teach multiplication fact skills to the subjects. This research, which was carried out in Balıkesir, was conducted with mentally retardet two girls and a boy. These 9-10 years old students have these prerequisite skills; reacting to written and verbal instructions, object manipulating, drowing simple shapes, identifying numbers, object (rational) counting and skip counting, basic addition skills and the concept of equality. At the end of the study, findings of the study indicated that concrete-representational-abstract teaching strategy was effective in teaching multiplication skills to students with with intellectual disability. Subjects were determined to retain their skills 10 and 20 days after training sessions were terminated, and they were also noted to generalize the target skills across different settings and people. In addition, interviews with two special education teachers and three main stream teachers reveal that their ideas are generally positive on the use of concrete-representational-abstract teaching instruction for students' multiplication skills.