A suggested content and language integrated learning (Clil) model for the Faculty of Medicine at Ondokuz Mayıs University: Exploring perceptions and practices
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine yönelik içerik ve dil örüşük öğrenme yöntemine dayalı bir model önerisi: Algıların belirlenmesi ve uygulamalar
- Tez No: 418195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Yükseköğretimde uluslararasılaşma tüm üniversiteler arasında yaygınlaşmakta ve gelişmekte olan bir kavramdır. Bu yönelim doğrultusunda, ülkemiz de Türk üniversitelerinin uluslararası alandaki tanınırlığını artırmak ve uluslararası programlar, sınavlar ve çevrimiçi platformlar yoluyla daha çok yabancı öğrenci çekebilmek için çaba göstermektedir. Hâlihazırda, ülkemizdeki 193 devlet ve vakıf üniversitesinden, 94'ü tamamen ya da kısmen yabancı dille eğitim veren programlar yürütmektedir. Birçok üniversitenin, İngilizce öğretim yapan programlar açması bu programların yükseköğretimdeki tanınırlığı artmış ve İngilizce Öğretim (İÖ) kavramını yaygın hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Programındaki İÖ uygulamalarını, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının bu uygulamayla ilgili algılarını ve uygulamaları incelemenin yanı sıra İçerik ve Dil Örüşük Öğrenme Yöntemi'nin (CLIL) etkinliğini araştırmak ve CLIL'e dayalı örnek ders planları geliştirerek, İÖ uygulamalarının kalitesini arttırmaya ve öğrenci ve öğretim elemanlarının karşılaştıkları sorunları çözmeye yönelik çözüm önerilerinde bulunmaktır. Bu amaçla, araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak üç adet veri toplama aracı geliştirilmiştir. Bunlar, CLIL Ders Değerlendirme Ölçeği, Sormaca I ve Sormaca II'dir (bkz. Ekler 2-4). 2014-2015 Güz Yarıyılı'nda yapılan altı ders gözleminden sonra dağıtılan ve 37 madde içeren CLIL Ders Değerlendirme Ölçeği, 34 tıp fakültesi birinci sınıf, 56 tıp fakültesi ikinci sınıf ve 32 tıp fakültesi üçüncü sınıf öğrencisi tarafından tamamlanmıştır. Kırk iki madde içeren Sormaca I ise, aynı yarıyılda toplam 17 dördüncü sınıf öğrencisi tarafından doldurulmuştur. Son olarak, 42 maddeden oluşan Sormaca II Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Programı'nda derse giren 31 öğretim elemanı tarafından yanıtlanmıştır. CLIL Ders Değerlendirme Ölçeği, Sormaca I ve Sormaca II ders araç-gereçleri ve kaynaklar, dil ve içerik öğretimi, ders içi etkinlikler ve katılım, güdülenme, kültür, yabancı dil yeterliliği ve öğretim diline ilişkin maddeler içermektedir. Bu çalışmada elde edilen nicel veriler, öğrencilerin, ders araç gereçleri ve kaynakların çeşitliğinden memnun olduklarını, içerik öğreniminde zorluk yaşamadıklarını ve öğrencilerin İÖ'yü güdüleyici bir deneyim olarak algıladıklarını göstermektedir. Nitel veriler ise, power-point sunumlarının kullanımında uzunluk, metinsel içerik ve içeriğin sunumunda kullanılan yöntemden kaynaklı problemler olduğuna işaret etmektedir. Ders içi etkinlikler, dil öğrenimi, kültür, öğretim üyelerinin dil yeterliliği ve eğitim dili ile ilgili bulgular, öğrencilerin bu kategorilerde negatif bir yönelim sergilediğine işaret etmektedir. Nicel bulgular, yeterli sayıda ders içi etkinliğin kullanılmadığını, dil öğretimi ve kültürün derslerin bir parçası olmadığını, öğrencilerin, öğretim elemanlarının dil yeterliklerinden memnun olmadıklarını ve sadece İngilizce'nin öğretim dili olarak kullanılması gerektiğine inandıklarını göstermektedir. Öğretim elemanlarının İÖ ile ilgili algılarına ilişkin bulgularsa, öğretim elemanlarının ders araç-gereçleri ve kaynaklarına ulaşmada zorluk yaşamadıklarını, tıbbi içeriği İngilizce olarak öğretmek konusunda güdülenmiş olduklarını, öğrencilerin ve kendilerinin yabancı dil becerileri ile ilgili algılarının pozitif olduğunu göstermektedir. Öğretim elemanları, İÖ'nün öğrencilerin kültür öğrenimine katkıda bulunduğuna inanmalarına rağmen, derslerini planlarken kültür öğretimini göz önünde bulundurmamaktadırlar. Nicel bulgular ayrıca öğretim elemanlarının İÖ'de dil öğretimine yer verilmesine ilişkin yönelimlerinin negatif olduğunu, sadece İngilizcenin öğretim dili olarak kullanılması gerektiğine inandıklarını ve İÖ ile ilgili hizmet içi eğitime ihtiyaç duymadıklarını göstermektedir. Bu çalışmada, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin İÖ'ye ilişkin algıları arasında anlamlı fark olup olmadığı ve katılımcıların algılarının sınıf, cinsiyet ve milliyet değişkenlerine göre değişip değişmediği de incelenmiştir. Bu amaçla, veri toplama araçlarındaki koşut maddeler, One Way Analysis of Variance (ANOVA) ve t-test kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu testler sonucu elde edilen bulgular, veri toplama araçlarının içerdiği kategoriler bağlamında değerlendirildiğinde, ders materyalleri, dil öğretimi, motivasyon, ders içi etkinlikler, dil yeterliği ve eğitimin dili ile ilgili maddeler açısından öğrenciler ve öğretim üyelerinin program hakkındaki algıları arasında anlamlı fark olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcıların algılarının yıllara göre anlamlı fark gösterip göstermediğini belirlemek içinse, tıp fakültesi birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin CLIL Ders İzleme Ölçeğine verdikleri yanıtlar ANOVA kullanılarak karşılaştırılmış ve öğrencilerin verdikleri yanıtların yıllara göre değişmediği görülmüştür. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının algıları cinsiyet bağlamında değerlendirildiğinde, sadece kadın ve erkek öğretim elemanları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin algıları milliyet değişkeni göz önünde bulundurularak karşılaştırıldığında ise, sadece CLIL Ders Gözlem Ölçeği'ni dolduran Türk ve Yabancı öğrenciler arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın ikinci bölümü ise yarı-deneyseldir ve örneklemi 2014-2015 Bahar Yarıyılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı'na devam etmekte olan on beş Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü öğrencisi oluşturmaktadır. Söz konusu yarıyılda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Zorunlu İngilizce Yabancı Dil Programı'na devam eden İngilizce Tıp öğrencilerine ders vermek üzere bir öğretim üyesi görevlendirmiştir. Deney grubunda yer alan öğrenciler, 10 hafta boyunca hem Tıp Fakültesi tarafından görevlendirilen öğretim üyesinin anlattığı derslere hem de araştırmacı tarafından aynı içeriğin CLIL yöntemine uygun olarak geliştirilen ders planlarına göre anlatıldığı derslere devam etmişlerdir. Bu sürecin sonunda, deney grubundaki öğrencilerden, CLIL Ders Değerlendirme Ölçeğini kullanarak, araştırmacı tarafından geliştirilen dersleri değerlendirmeleri istenmiştir. Öğrencilerin, bu ölçeğe verdikleri yanıtlar, birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinin gözlemlenen dersleri takiben aynı ölçeğe verdikleri yanıtlarla karşılaştırılmıştır. Bu verilerin karşılaştırılmasında, t-test kullanılmıştır. Sonuçlar, iki öğrenci grubu arasında, deney grubunun lehine anlamlı fark olduğunu ortaya koymuştur. Verilerin, CLIL Ders Gözlem Formu'nu oluşturan kategorilere göre karşılaştırılması ise, özellikle dil öğrenimi ve ders içi etkinlikler açısından anlamlı farkın varlığına işaret etmektedir. Bu çalışma, İÖ uygulamasının CLIL uygulamaları ile desteklenmesinin, İÖ'nün kalitesini ve başarısını artıracağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Internationalization of higher education is a prevailing and growing concept in universities around the world. Following this world-wide trend, Turkey is also doing its best to increase the recognition of Turkish universities in the international arena and to attract foreign students to Turkish universities through exchange programs, exams and online platforms geared for international students. Currently, of 193 public and private universities in Turkey, 94 run programs partially or fully in a foreign language. Universities adding new English-medium programs to their bodies have made English-Medium Instruction (EMI) a common phenomenon in higher education in Turkey. The primary aim of this study is to look into EMI practices at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine English Medicine Program and to explore students' and lecturers' perceptions of the way the program is carried out as well as measuring the effectiveness of CLIL as opposed to traditional methods of teaching adopted by the academic staff of the faculty. The current study also strives to develop model CLIL-based lesson plans and as a solution to the problems that students and lecturers reportedly face in EMI. With the research aims in mind, the researcher developed three instruments of data collection in the Likert scale format upon expert opinion: Course Evaluation Form for CLIL, Questionnaire I and Questionnaire II (see Appendices 2-4). Course Evaluation Form for CLIL includes 37 items and was completed by a total of 34 freshmen, 56 second-year and 32 third-year students following six medical lectures observed during the Fall Semester of the Academic Year 2014-2015. Questionnaire I, which includes 42 items and was completed by a total of 17 fourth-year students, and Questionnaire II, which consists of 41 items was completed by 31 lecturers teaching in the program during the same semester. Course Evaluation Form for CLIL and two questionnaires include items concerning materials and resources, language and content learning, activities and participation , motivation and culture as well as the language proficiency and language of instruction. Regarding students' perceptions of EMI, the quantitative findings of the current study shows that students are contented with the variety and types of materials used during lectures and do not have difficulty in content learning. They consider EMI as a motivating experience. However, quantitative comments from students indicate problems regarding the effectiveness of power-point presentations due to their length, text-heavy structure and the way they are used as factor that interferes with content learning. As for the categories of activities, language learning, cultural component, language proficiency and language of instruction, a negative orientation has been identified. Findings also show that an insufficient number of activities are integrated into the lectures; language teaching and culture are a regular part of the lectures; students are not satisfied with the language proficiency of the lecturers and believe that English should be the only language used in class. As for lecturers' perceptions of EMI, the findings reveal that lecturers have a positive orientation towards the categories of materials, are motivated to teach medical content through English, have a positive perception of students' and their language proficiency. They believe that EMI contributes to students' culture learning; however, they do not take culture into account when planning their lectures. The findings demonstrate that lecturers do not integrate language teaching into EMI, do not bring a variety of activities in their lectures, believe that English should be the only language of instruction or do not think that they need further training to teach content through English. They seem to be motivated to teach medical content through English. The current study has also attempted to find out whether there is a significant difference between students' and lecturers' perceptions of EMI and whether participants' perceptions change significantly depending on their year of study, gender and nationality. For that purpose, parallel items in the data collection tools have been compared through One-way Analysis of Variance (ANOVA) and t-test, and results have shown that there is a significant difference between students' and lecturers' perceptions concerning the parallel items in the categories of materials, language teaching, motivation, activities, language proficiency and language of instruction. In order to find out whether there is a significant difference among students from different years, first, second and third-year students' responses to Course Evaluation Form for CLIL have been compared using ANOVA. The results of the test have revealed no significant difference according to the year. Gender-wise, the results have indicated that of three groups of participants- first, second and third-year students; fourth-year students and lecturers- a significant difference exists only between female and male lecturers. Regarding students' perceptions of EMI according to nationality, the results of t-test have revealed a significant difference between Turkish and internatioanl first, second and third year students' perceptions of EMI. Based on findings from the first section of the study, the second part of the study aims at resolving the problems identified in the first section of the study by applying CLIL-based lesson plans. This section employs a quasi-experimental design, and the participants involve fifteen students from the English Medicine Program who continued Compulsory English Language Program at Ondokuz Mayıs University School of Foreign Languages in Spring Semester 2014-2015. During this semester, the Faculty of Medicine assigned a lecturer to deliver medical lectures to English Medicine students in the Compulsory English Language Program twice a week. Of this group, 15 students were chosen as the focus group. The researcher taught the focus group the same lectures using CLIL-based lesson plans for 10 weeks. At the end of this period, the focus group was given Course Evaluation Form for CLIL and asked to assess the course. Their responses to Course Evaluation Form for CLIL were compared to first, second and third-year students' responses to the same form following the medical lectures observed. In the comparison of the data sets, t-test was used. The results revealed a significant difference between two groups of students in favour of the focus group, especially with respect to the categories of language learning and activities. On the whole, this study shows that the integration of CLIL pedagogy could improve EMI provision.