Ders videosu çekim ortamında öğrencilerin bulunmasının öğreticilerin ders anlatımına etkisi
The effect of student presence in instructional video recording environment on instructors' lecture strategies
- Tez No: 418213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada video ders çekim ortamında öğrencilerin bulunmasının öğreticilerin ders anlatımına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, ders videosu çekim stüdyolarında ortamda öğrencinin bulunmasının, öğreticilerin video derslerde giriş, temel etkinlikler ve özetleme bölümlerindeki ders anlatımlarının karşılaştırılmasına yönelik bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Atatürk Üniversitesi'nde çevrimiçi olarak yürütülen derslerde görev alan 3 öğretici oluşturmaktadır. Bu öğreticiler tarafından çekilen toplam 24 videonun 12'sinde 7 lisans öğrencisi bulunmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak Video Ders Değerlendirme Gözlem Formu kullanılmıştır. Gözlem formu puanlandırılırken Ders Değerlendirme Rubriği'nde yer alan maddeler göz önünde tutulmuştur. Uygulama sonrasında öğreticilerin öğrencili ortamda ders anlatma deneyimlerine yönelik Görüşme Formunda bulunan sorulara göre görüşleri alınmıştır. Elde edilen nicel veriler betimsel ve kestirimsel analiz yöntemleri ile nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Öğreticilerin, öğrencili ve öğrencisiz ortamda çekilen ders videolarında giriş, temel etkinlikler ve özetleme bölümündeki ders anlatımları karşılaştırılmıştır. Yapılan bu karşılaştırmalarda öğreticilerin derse giriş yapma, dikkat çekme stratejilerini kullanma, örnek verme, açık ve anlaşılır bir dil kullanma ve özetleme bölümlerinde ders anlatımları yönünden farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Öğrencili grupların lehine olan bu farklılıkların yanı sıra ders süresinin etkili kullanılması, kamera ile etkileşim düzeyi, beden dilini ve ses tonunu etkili şekilde kullanma konusunda bir farkın olmadığı tespit edilmiştir. Öğreticiler ile yapılan görüşme verilerinde de öğrencili ortamda çekilen videolarda öğreticilerin ders anlatımı yönünden ortaya çıkan farklılıkları motivasyonel unsurlar, kendilerini değerlendirme ihtiyacı, ders anlatımına daha fazla özen gösterme, öğrencilerin jest ve mimikleri ile dersin akışını yönlendirme gibi unsurlarla ilişkilendirdikleri ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak öğreticilerin, öğrencili ve öğrencisiz ortamda çekilen videolarında öğrencili videolar lehine daha zengin bir ders anlatımı sergiledikleri ortaya çıkmıştır. Öğreticilerin öğrencili video ders ortamlarında sergilemiş olduğu zengin ders anlatımları; motivasyonel unsurlarla, öğrencilerle aynı ortamda bulunmanın oluşturduğu buradalık hissiyle, sınıf ortamına yakın bir atmosferin oluşturulmasıyla, öğrenciler ile kurulan göz temaslarıyla ve gizli bir sözsüz etkileşimin gerçekleşmiş olması ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the effects of the students' presence on instructors' lecturing during video lecture shooting .So,a study was done related to the students' presence and their performance of the introduction of the lessons,basic activities and summary sections during lecture video shooting. In the study, a mixed research method was used. The study group of this research consists of 3 instructors who are involved in the online courses by Atatürk University. In 12 of 24 videos recorded by these instructors, 7 of the graduate students were found to be active .In this study , Video Course Evaluation Observation Form was used as data collectin tool. While the observation form was analyzed,the items in Course Evaluation Rubric were taken into consideration.After the practice,the ideas related to the lecturing experiences of the instructors in students' presence according to the questions in Interview Form were taken.The obtained quantitative data were analyzed by descriptive and inferential analysis, on the other hand,the qualitative data were analyzed by content analysis method. The introduction of the lesson via video shooting,basic activities and the way of lecturing the summary section of the instructors were compared with the students'presence or absence..In these comparisons,it was seen that there were differences among instructors in terms of the introduction of the lesson,the teaching strategies of taking students' attention,giving examples,using clear and understandable language .Beside these differences,it was seen that there were no significant differences related to the subject of using of the class time efficiently, the effective level of the camera,using of body language and voice tone in an effective way.It was seen that the instructors in the students' presence during lecture video shooting associated the differences by evaluating their need,giving more importance to lecturing,motivatinal factors and changing the way of the course with the students' gestures and mimics as well. In conclusion,it was seen that in the videos recorded at the presence of the students or not the instructors performed richer and more efficient lecturing for the students' presence .'It can be stated that these rich and effective lecturing of instructors' with motivational factors of being there in the same atmosphere with the students during video shooting are associated with so close class atmosphere ,eye contact and non-verbal interaction.