E-çalışma yapraklarının ortaöğretim (Lise) matematik öğrencileri üzerindeki bilişsel ve duyuşsal etkilerinin incelenmesi
Investigation of the cognitive and affective effects of e-worksheets on secondary school (High school) mathematic students
- Tez No: 418230
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada, 10. sınıf öğrencilerinin matematik dersi ikinci dereceden denklem ve fonksiyonlar ünitesinde geliştirilen elektronik çalışma yapraklarının (e-çalışma yaprakları) akademik başarı, tutum, matematik özyeterliği ve matematik dersine katılıma etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntemlerden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen araştırmanın örneklemini 68 (34 deney grubu, 34 kontrol grubu) lise öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubunda dersler e-çalışma yaprakları ile hazırlanan öğretim materyali kullanılarak yürütülürken, kontrol grubunda dersler geleneksel öğretim yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın uygulama süreci öntest ve sontestlerin uygulanması ile birlikte toplam altı haftadır. Bu altı haftanın bitiminden dört hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; akademik başarı testi, tutum ölçeği, özyeterlik ölçeği, derse katılım ölçeği, e-çalışma yaprakları değerlendirme anketi, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı günlük gözlem raporları kullanılmıştır. Araştırmada nicel veriler, bağımsız gruplar için t-testi ve iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise; içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney grubu lehine akademik başarı ve özyeterlik değişkenleri açısından anlamlı farkların olduğu, diğer değişkenler (tutum, katılım) açısından ise gruplar arasında anlamlı bir farklılığın oluşmadığı görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin, e-çalışma yapraklarının kullanımına ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçları doğrultusunda uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to explore the effects of interactive worksheets developed in the unit of quadratic equations and functions on 10th grade high school students' academic achievements, attitudes, mathematics self-efficacy and participation in mathematics lesson. The descriptive pattern of the mixed methods was used in this research. The sample was selected via convenience sampling and composed of 68 high school students (34 control, 34 experimental). The experimental group students participated in a mathematics lessons in which interactive worksheets were used, while the control group students participated in their traditional mathematics lessons. Implementation of the research is total of six weeks with the implementation of the pretest and posttest. Retention test was given four weeks after the end of six weeks. An academic achievement test, an attitude scale, the scale of self-efficacy, a participation scale, an assessment questionnaire of e-worksheets, a semi-structured interview and investigative daily observation reports are used as data collection tools in the study. The quantitative data of the study were analysed for independent samples by t-test and two-factor analysis of variance (ANOVA). The qualitative data of the study were analysed by descriptive analysis method. The results of the study showed that there are significant differences in favour of the experimental group in terms of academic achievement and self-efficacy, there are not any meaningful differences in terms of other variables (participation and attitude) between the experimental and the control group. Furthermore, students in the experimental group demonsrated positive views about the interactive worksheets. Proposals have been made for practitioners and researchers in line with the survey results.