Çağdaş çocuk şiirinde değerler eğitimi (1980'den günümüze)
Values education in contemporary children's poetry (From 1980's up to today)
  1. Tez No: 418237
  2. Yazar: GÖKÇE DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FİKRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Değerler eğitimi son zamanlarda sıkça gündemde olan, gerek sosyal bilimlerin gerekse eğitim bilimlerinin ilgi alanına giren, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde hayati bir öneme sahip bir alandır. Bu nedenle değerler eğitiminde kullanılacak yöntemlerin özenle seçilmesi ve etkililiğinin sınanması gerekmektedir. Değerler eğitiminde yazınsal metinlerden yararlanmak da alternatif yöntemlerden biri olarak değerlendirilebilir. Değerler aktarılırken dikte edici, öğüt niteliği taşıyan, keskin ifadelerden oluşan söylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Bir yazınsal tür olarak şiirler, öncelikle eğitmek ve öğretmek amacı gütmediğinden ve vermek istediği iletiyi sezdirerek verdiğinden dolayı değerler eğitiminde kullanılması gereken bir türdür. Bu çalışmanın amacı çağdaş çocuk şiirinde hangi değerlerin nasıl ele alındığını, yaklaşık otuz beş yıllık bu dönemde değerlerin kullanım sıklığında nasıl değişiklikler olduğunu, örneklemdeki şairlerin hangi değerleri eserlerinde tercih ettiğini ortaya koymaktır. Ayrıca şiirlerde değer aktarımında nasıl bir yol izlendiğinin ortaya konması da çalışmanın amaçlarından biridir. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. 1980'den günümüze kadar olan sürede çocuk şiiri kitabı yayımlamış şairler belirlenmiş ve bunlar arasından belirlenen örneklemdeki şairlerin şiirleri incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda, 1980'den günümüze doğru gelindikçe sosyal değerlerin kullanımının giderek azaldığı, bireysel değerlerin ise ön plana çıktığı görülmüştür. Şairlerin, şiirlerinde değerleri aktarırken örtük bir anlatımı tercih ettiği, şiirlerin hemen hepsinde söz konusu değerin isminin hiç geçmediği saptanmıştır. Şiirlerin, çocukları düşünmeye, bağ kurmaya, çıkarım yapmaya yönlendirdiği ve böylece çocukların verilmek istenen değere kendilerinin ulaşmasının amaçlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Değerler eğitiminde şiirlerin çok güçlü bir yazınsal tür olduğu ve gerek Türkçe eğitiminde gerekse değerler eğitiminde şiirlerden mutlaka yararlanılması gerektiği araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Values education, a current issue in recent days, an area of interest both social sciences and educational sciences, has a vital importance to bring up the next generation. This is why the methods that are used in values education should be selected with care and the efficiency should be tested. Literary text can be evaluated as one of the alternative method in values education. While transferring values, words such as counsel, dictate and sharp statements are required to avoid. The purpose of the poems are not teaching or training, they want to give their messages by intuition, therefore it is a literary text that should be used in education. The purpose of this study is to show how to taken up the values, which changes accured in values usage frequency in approximately thirty years of this period, which values are preferred by the poets in their studies. To show how to put in a road on values transferring is also one of the aim of studying. The document analysis method is used in this qualitative research study. Poets who have published children's poetry books from 1980 to the present are identified and poems that are selected among them subjected to review. At the End of the study, reducing social values and increasing individual values have been observed from 1980 to the present. Poets prefer latent statements while transferring values and the names of the values are not mentioned in the ppoems. Poems guide the children by thinking, making deduction and in this way children can reach the values by their own. At the end of the study, we can clearly see that poems are powerful literary text in values education and it is essential to use poems in Turkish training as well as in values education.