Etkileşimli tahta ekran görüntülerinin resim ve video formatında paylaşımının öğrenenler açısından incelenmesi
Investigation of publishing screenshots and video records of interactive boards from students' point of views
  1. Tez No: 418236
  2. Yazar: HARUN GÜNTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, etkileşimli tahtada oluşturulan ekran görüntüleri ve videoların internet ortamında paylaşılmasının, öğrencilerin izleme ve beğeni düzeylerine etkisini belirlemektir. Çalışmada ayrıca öğrencilerin resim ve video formatındaki kayıtları kullanımlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında etkileşimli tahtada oluşan görüntüler video ve ekran kesitleri (resim) biçiminde materyal olarak ele alınmış ve bir internet destekli öğrenme etkinliği kapsamında ders sonrasında öğrencilerin erişimine açılmıştır. Çalışma grubunu 11. sınıf düzeyinde 21 öğrencinin oluşturduğu bu araştırma 6 hafta süren bir durum çalışması olarak tasarlanmıştır. Uygulama sürecinin ilk aşamasında dersin ekran görüntüleri ve videolarının internette paylaşılacağı bir ortam tasarlanmış ve bu ortama öğrencilerin oryantasyonu sağlanmıştır. Her hafta etkileşimli tahta kullanılarak işlenen Geometri dersinde tahtada oluşan ekran görüntüleri ve videolar etkileşimli tahta yazılım programı ile kayıt altına alınmıştır. Dersin hemen bitiminden sonra bu ekran görüntüleri ve video kayıtları internette tasarlanan ortama bir düzen içerisinde aktarılmış ve öğrencilerin erişimine sunulmuştur. Ekran görüntüleri ve video kayıtlarının paylaşımının öğrenciler tarafından kullanım, beğeni, memnuniyetlerine ilişkin veri toplamak amacıyla haftalık olarak erişim ekranında anket soruları ve yorum alanlarını doldurmaları istenmiştir. Uygulamaların bitiminde yarı yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığıyla öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel veriler için içerik analizi, nicel veriler için ise betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; etkileşimli tahta ekran görüntülerinin konunun genel yapısını bir seferde yansıtarak kısa sürede gözden geçirmeye imkân vermesi, dersteki anlatımların zihinde yeniden canlandırılmasını ve bilginin organizasyonunu kolaylaştırması gibi katkılarının olduğu ortaya çıkmıştır. Video formatındaki paylaşımların ise dersin doğal akışını olduğu gibi yansıttığı, sesli anlatımın destekleyici olduğu ve aşamalı işlemlerin anlaşılmasını kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Ancak video kayıtlarının izlenmesi uzun sürebildiği için öğrencilerde dikkat dağınıklığına ve geniş zaman ihtiyacına sebep olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Öğrenciler, örnek soru çözümü etkinliklerinin“video kayıtları”, konu anlatım etkinliklerinin ise“ekran görüntüleri”formatında paylaşılmasını tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to determine the effect of sharing the screen images and videos created on interactive board on the internet over the students' watching and liking levels. Also in this work, it is aimed to search the factors that affect the students' using images and video recordings. Within the concept of the study, the images created on the interactive board were handled as material in the format of video recordings and screenshots (picture) and they were opened to students' access at the end of the lesson within the concept of an e-enabled learning activity. This study in which 21 students of 11th grade participated was designed as a 6-week-case study. At the first step of the practicing process, a media on which screen images and videos can be shared was designed and the orientation of the students to this media was provided. Every week the screen images and the videos created during the geometry lesson taught using interactive board were recorded by a board software. Just after that the lesson finished, these screen images and the videos were put into the media designed on the internet in an order and provided access for students. In order to collect data about the usage, liking, satisfaction of sharing screen images and the videos by the students, they were asked to fill in the survey questions and comment parts weekly on access screen. At the end of the practice, students were interviewed by means of a semi-structured interview form. Content analysis was used for qualitative data, and descriptive analysis for quantitative ones collected during the research. According to the results of the study, it is understood that there are some contributions such as that the screen images of the interactive board reflect the general structure of the topic at a sitting and allow the students to review in a short time, and that they make it easy to restore the lecture in mind and to organize the knowledge. It is determined that the sharing at the video recordings reflects the natural flow of the lesson much the same, that the audial lecture is supportive and makes it easy to understand the graded processes. However, it must be considered that video recordings can cause time loss and losing attention because it takes too much time. The participants prefer the sample question solving activities to be shared in the format of“the video recordings”and of“the screen images”of the lecturing.