Fonksiyonlar konusunun öğretiminde argümantasyon tabanlı öğrenme yaklaşımının etkisinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Analyzing the effect of argumentation-based learning approach in teaching functions in terms of different variables
- Tez No: 418246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK İŞLEYEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı, Matematik dersinde yer alan Fonksiyonlar konusunun argümantasyon tabanlı öğrenme yaklaşımı ile öğretiminin, öğrencilerin akademik başarılarına, matematiğe karşı tutumlarına, bilimsel süreç becerilerine ve kavramsal anlayışlarına etkisini incelemek ve mevcut öğretim yöntemi ile karşılaştırmaktır. Ayrıca, argümantasyon tabanlı öğrenme yaklaşımının uygulanmasının, öğrencilerin tartışma istekliliklerine ve argümantasyon seviyelerine etkisini incelemektir. Araştırmada, hem nicel hem de nitel araştırma yaklaşımlarının verilerini içerisinde bulunduran karma araştırma yaklaşımı (mixed-method design) kullanılmıştır. Çalışma grubunu 2014-2015 öğretim yılı güz döneminde Doğu Anadolu Bölgesinin nüfus bakımından küçük bir ilindeki Fen lisesinin iki farklı 9. sınıf şubesinde öğrenim gören toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubu uygun örneklem yöntemiyle seçilmiş ve şubelerden biri deney (20 kız-10 erkek) diğeri kontrol grubu (17 kız-13 erkek) olarak belirlenmiştir. Araştırmada, deney grubu öğrencileri Fonksiyon konusu ile ilgili hazırlanan dokuz etkinliği argümantasyon tabanlı öğrenme yaklaşımı ile kontrol grubu öğrencileri ise Fonksiyonlar konusu mevcut öğretim yöntemi ile anlatılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulama haftada altı saat olmak üzere toplam altı hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Fonksiyon Başarı Testi (FBT), Bilimsel Süreç Becerileri Testi (BSBT), Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ), Tartışma İsteklilik Ölçeği (TİÖ), sözlü tartışmalar, mülakatlar, açık uçlu sorular ve gözlem yoluyla toplanmıştır. FBT, MTÖ ve BSBT verilerinin analizinde bağımsız t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılırken, TİÖ verilerinin analizinde ise bağımlı t testinden yararlanılmıştır. Sözlü tartışmalar, mülakatlar, açık uçlu sorular ve gözlem verileri betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; deney ve kontrol grubunun FBT, MTÖ ve BSBT son test puanları arasında istatistiksel olarak deney grubunun lehine anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Sadece deney grubu öğrencilerine uygulanan TİÖ ön test ve son test puan istatistikleri arasında anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çalışmanın bulguları, deney grubu öğrencilerinin argümantasyon seviyelerinin Seviye 2'de olduğunu ortaya koymaktadır. Uygulama bitiminde deney grubu öğrencileri ile yapılan görüşmeler sonucu argümantasyon tabanlı öğrenme yaklaşımı ile işlenen derslerin tartışma istekliliklerini arttırdığını, bilgilerinin kalıcı olduğunu ve diğer derslerde de bu yöntemin kullanılmasının faydalı olacağı yönünde görüşlerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to analyze the effect of teaching Functions subject in Mathematics classes through argumentation-based learning approach on students' academic achievements, their attitudes to Mathematics, scientific process skills, conceptual understanding and compare it with present teaching methods and also analyze the effect of argumentation-based learning approach applications on students' argumentation willingness and their argumentation levels. In the study, mixed-method design containing the data of both quantitative and qualitative designs was used. Study group consists of a total of 60 students studying at 9th grade in two different classes of Science High School in a small province in terms of population in Eastern Anatolia Region in fall semester of 2014-2015 educational year. The study group was selected by appropriate sampling method and one of classes was determined as the experimental (20 girl-10 boy) and the other one was determined as the control group (17 girl-13 boy). In the study students in experimental group did 9 activities about Functions with argumentation-based learning approach, however, students in control group did these activities with present teaching methods. The application was performed for 6 hours in a week and 6 weeks in total. The study data were collected via Function Achievement Test, Scientific Process Skills, Mathematics Attitude Scale, Argumentation Willingness Scale, discussions, interviews, open-ended questions and observation. While Independent sample t-test and Mann-Whitney U test were used in the analysis of Function Achievement Test, Scientific Process Skills, Mathematics Attitude Scale data, paired sample t-test was utilized in the analysis of Argumentation Willingness Scale. Discussions, interviews, open-ended questions and observation data were descriptively analyzed. According to the findings from the study, a statistically significant difference on behalf of experimental group was identified between final test scores of Function Achievement Test, Mathematics Attitude Scale and Scientific Process Skills. A significant difference was identified between statistics of pre-test and final test scores of Argumentation Willingness Scale applied only to experimental group. Also findings of the study present that argumentation level of experimental group students is Level 2. According to the interview result with the experimental group students at the end of the implementation, they state that the classes with argumentation-based learning approach increase their argumentation willingness and their knowledge becomes permanent and using this method in other classes will be beneficial.