Biyokimya dersi 'Protein sentezi' konusunda kavram haritalarına dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin başarılarına, kavram yanılgılarının belirlenmesine ve giderilmesine etkisi
The effect of concept maps based-education methods in the subject of 'Protein synthesis' of biochemistry lecture on success of the students, determination and removal of misconceptions
- Tez No: 418245
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR OKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin protein sentezi konusundaki kavram yanılgılarını; kavramlar anketi, kavram testi ve öğrencilere ait kavram haritaları kullanarak belirlemek ve belirlenen kavram yanılgılarının giderilmesinde kavram haritaları yönteminin etkisini geleneksel öğrenme yöntemiyle karşılaştırmaktır. Bununla birlikte kavram haritaları yönteminin öğrencilerin başarılarına ve kavram haritalarına yönelik tutumlarına etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği 2. ve 3. sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 55 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada, temelde“Karma Araştırma Deseni”kullanılmıştır. Karma araştırma desenlerinden“Eş Zamanlı Çeşitleme”nin kullanıldığı araştırmanın nicel boyutu öntest-sontest kontrol gruplu yarı-deneysel desen ile, nitel boyutu betimsel analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Protein sentezi konusu; deney grubunda kavram haritalarına dayalı öğretim yöntemi ve rehber materyaller ile, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemine göre işlenmiştir. Araştırmada veri toplamak için "kavramlar anketi, kavram testi, başarı testi, öğrencilere ait kavram haritaları ve kavram haritaları yöntemine ilişkin görüş belirleme anketi kullanılmıştır. Araştırmanın tüm aşamalarına ait veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın uygulamalarından elde edilen verilerin analizi bağımsız örneklem t testi ve (ANOVA) ile yapılmıştır. Sonuç olarak, araştırmada elde edilen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, kavram haritalarına dayalı öğretim yöntemi ile yürütülen etkinliklerin öğrencilerin kavram yanılgılarının giderilmesi, başarılarının artırılması ve kavram haritaları yöntemine ilişkin tutumlarının olumlu yönde geliştirilmesine önemli ölçüde katkı sağladığı, bu ve benzeri konularda yapılacak çalışmalara örnek teşkil edebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine misconceptions of students on protein synthesis using concept survey, test and concept maps belonging to the students, and to compare the effects of concept maps and conventional learning methods on the removal of designated misconceptions. In addition to this, it aims to present the effects of concept maps method on students'success and attitudes towards concept maps. The cluster of the research is composed of 55 students who are studying in 2. and 3. classes of Biology Education Department Atatürk University Kazım Karabekir Faculty of Education Biology Teachership. In this research,“Mixed Investigation Pattern”was used on the basis. Quantitative aspect of the research in which“Triangulation”was used as a Mixed Investigation Pattern was evaluated by half-experimental pattern with pretest-final-test control group and its qualitative aspect was evaluated by descriptive analysis method. The subject of protein synthesis was processed by concept maps based education method and guide materials in the experimental group and conventional education method in the control group.“Concepts survey, concept test, concept maps belonging to the students, survey of opinion determination for concept maps method”were used in the research to collect data. Data obtained from every steps of the research were evaluated using SPSS statistical analysis program. Analysis of data taken from applications of the study was done using independent sample t test and ANOVA As a consequence, when the results are generally evaluated it can be concluded that activities conducted with concept map based education method significantly contributes to the removal of misconceptions, increase of success and attitudes towards concept maps, and it will exemplifies future studies on this or similar topics.