Kamu kuruluşlarında halkla ilişkiler faaliyetleri: Milli Piyango idaresi üzerine bir pilot çalışma
Public relations activities in public institutions: A pilot study on National Lottery
- Tez No: 418270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmamız kamu kuruluşlarında halkla ilişkiler faaliyetlerini, bu faaliyetlerin tarihçesini, amacını, ilkelerini, getirilerini ve sorunlarını ele almıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kavramsal olarak halkla ilişkiler üzerinde durulmuş, geçmişten günümüze gelen süreç incelenmiştir. Halkla ilişkiler uygulamalarında hangi araçların kullanıldığından, hangi yöntemlerden yararlanıldığından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise tezin asıl konusu olan kamu kuruluşlarında halkla ilişkiler faaliyetlerinin kamu hizmetinin sunulmasındaki önemi ve etki düzeyi ile ilgili bilgi verilmiş, halkla ilişkilerin güçlenmesine yönelik yürürlükte bulunan yönetmelik ve kanunlarla yapılan güncel çalışmalara değinilmiştir. Son bölümde ise Maliye Bakanlığı bünyesinde örgütlenmiş bir kamu kuruluşu olan Milli Piyango İdaresi'ne yer verilmiş, kurum tanıtılmış, kurumun halkla ilişkiler faaliyetlerini belirlemeye yönelik hazırlanan derinlemesine mülakat ile analiz ve sonuçlarına yer verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This article examine the activities of public relations in the public instution and its history along with its purpose, principles, advantages and its issues. First part of this article emphasize the concept of public relations and analyze theprocess from past to present. Morever, tools and the methods which is used during the practing of the public relations were indicated in the first part of this article. Second part of state to the main subject of this thesis, which is the importance and the influence of the offering the activities of the public relations to the community service in the public instutition and there cent studies about the applicable lawandlegislation, in order to intensify the implementation of the public relations. The final part introduce the general directorate of thenationallottery which is well-organised within the ministry of finance. Thesis is finalised with the thoroughly interview and its results of analysis, which is intended to specify the operations of the public relations of there lated institution.