Yerel yönetimlerde stratejik planlarda tutarlılık: Büyükşehir belediyeleri dönemsel stratejik planları üzerine bir inceleme
The stability of the local government's strategic plan: A research for periodic strategic plans of Metropolitan Municipalities
  1. Tez No: 418271
  2. Yazar: SİNAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT HIZIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geleneksel kamu yönetiminden yeni kamu işletmeciliği anlayışına geçişte, stratejik yaklaşım, kamu yönetimi ve politikalarında belirleyici bir unsur olmuştur. Yerel yönetimler, kaynaklarını verimli ve etkili kullanabilmek için stratejik planlamadan yararlanmak durumundadır. Yerel yönetimler hem hizmet sunduğu hemşehrilerin farklı toplum kesimlerinden oluşması hem de hemşehrilerine sunduğu çeşitliliği nedeniyle kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak ve kendilerini geleceğe hazırlamak için stratejik davranmak zorundadırlar. Aslında stratejik plan kamu kurumları için bir yol haritası olarak nitelendirilebilir. Bu çalışmada yerel yönetimlerin en önemli aktörlerinden biri olan Büyükşehir Belediyelerinin Stratejik Planları üzerinde bir araştırma yaparak, stratejik planların gelecek öngörüsü noktasında tutarlı olup olmadığını ve bununla birlikte stratejik planlarda ortaya konan güçlü ve zayıf yönlerden yola çıkarak stratejik planlama çalışmalarının kurumda nasıl bir değişim meydana getirdiğinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Çeşitli kriterlere göre yapılan eleme işlemi neticesinde araştırmaya dâhil edilen üç büyükşehir belediyesinin gelecek öngörüsü noktasında planlama dönemleri itibari ile tutarlılık düzeylerinin genel olarak orta düzeyin üzerinde olduğu görülmüştür. Değişim durumunu ortaya koymak amacı ile yapılan inceleme sonucunda ise stratejik planlama çalışmalarının kurumların güçlü yönlerini sürdürmeleri, zayıf ve rutin olan yönlerini iyileştirmeleri ve zayıf yönlerini güçlü yöne dönüştürmeleri noktasında katkısı olduğuna dair somut veriler elde edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca, yerel yönetimlerin mevcut durumlarının açığa çıkarılmasında ve zayıf-güçlü yönlerinin belirlenmesindeki yaklaşım ve algıdaki önemli noktalara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The transation from the traditional understanding of public administration to the new public management approach, the stratecgic approach has had a determining factor in the new public management approach and its policies. In order to use resources rationally local authorities should employ strategic planning. Due to the diversity of the society where goods and services are provided local governments should use resources more effectively and efficiently and it is necessary to determine what role to adopt in the future through performing case analysis. In fact, the strategic plan can be described as a road map for public institutions. In this study a research was made on the basis of Municipality's strategic plan that is considered as one of the most essential factors of local institutions. It is also aimed to examine how these studies on strategic planning had caused changes in the local institutions through analyzing to what extent this planning is consistent with vision of the future and determining its strong and weak points. As a result of the elimination process, based on the various criteria, three metropolitan municipalities included in the study were found to be above the medium level on the point of the consistency level. As a result of the analysis aimed at determining the changes the following issues were obtained: to sustain the strong parts of the strategic planning, to improve weak and routine parts and to transform weak sides into strong. In this study there has also been mentioned about important points in the approach and the determinatio of local institutions in revealing the current status and identifying its strong and weak points.