Sağlık hizmetlerinde toplam kalite yönetim anlayışının araştırılması ve İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir hastanede uygulanması
- Tez No: 418287
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ GÖBENEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Küreselleşme ile birlikte dünyada çok önemli değişimler yaşanmıştır. Uluslararası arenada rekabet edebilmek için, ilk sırada ekonomi olmak üzere ülkelerin her alanda güçlü olmaları gerekmektedir. Ülkemizin uluslararası arenada hedefine ulaşabilmesi, rekabet etme gücünü artıran faaliyetleri hızlandırması ile mümkün olacaktır. Bu doğrultuda Toplam Kalite Yönetimi çalışmaları ilk sırada yer almaktadır. Günümüz şartlarında her alanda yaşanan hızlı değişimlere bağlı olarak insan ihtiyaçları ve beklentileri de sürekli değişiklik göstermektedir. İnsanlar ihtiyaçları ve beklentileri karşılığında ise aldıkları hizmetin kaliteli olmasına önem vermektedirler. Sağlıkta kalite kavramı ise insanların en çok önem verdiği alanların başında gelmektedir. Hasta tedavi ve bakım hizmetlerinde yeni gelişim ve değişimlerin oluşması ile birlikte, insanların tedavi süresinin kısa olması yönündeki istekleri, daha sağlıklı ve daha uzun yaşama istekleri ve sağlıklarını koruma yönünde olan çabalar, insanlara sunulan sağlık hizmetlerinde kalitenin önemini ortaya çıkarmıştır. İnsanlara sunulan yetersiz ve hatalı sağlık hizmetleri ve bu hizmetlerin insanların hayatına olan etkileri sağlık hizmetlerinde kalitenin öneminin artmasına neden olmaktadır. Buradan hareketle sağlık hizmetinin ne şekilde sunulduğu ve daha kaliteli sağlık hizmetinin nasıl sunulabileceğine ait sorulara cevap bulunması gerekmektedir. Çünkü sağlık hizmetleri sunulurken gerçekleşmiş olan hatanın geri dönüşü yoktur. Sağlık hizmeti veren kuruluşların daha kaliteli hizmet sunabilmeleri ancak tüm sağlık personelinin sağlık hizmetleri hakkında eğitim almaları ile ve konusunda eğitimli kişilerden oluşması ile mümkündür. Bu konuda sağlık hizmetlerinin sunumunda uygulanan puanlama yönteminin kullanılmaması yönünde öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization has led to a strong change in the world. To compete in the international arena of the country, in all areas, including in particular economic possible by the strong. In order to get where they want to increase the competitiveness of our country in the international arena need to accelerate the work. If they come at the beginning of the Total Quality Management studies. Today, the occurrence of a rapid change in all areas involved. People's expectations and needs are changing. If this corresponds to the needs and expectations of quality service they expect. Of course, when the concept of quality health field is gaining more importance. In addition to changes in the patient treatment and care, people are healthier and living longer take requests, be treated as soon as possible or efforts to protect the health also revealed the importance of quality in health care. Insufficiencies and errors in the delivery of health services and the impact of these increases the importance of the quality of human life. How the health service should offer and how to find answers to the questions can offer a better quality service. Because the return of the mistakes made in health care is not an issue. For a better quality of services in health institutions composed of people trained in health care and services to all employees in the scoring system used in the presentation it is recommended.