Sağlık hizmetlerinde hasta tatmini ve Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde bir uygulama çalışması
- Tez No: 92759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
104 ÖZET Hastalar, alacakları sağlık bakım hizmetlerinin kalitesine giderek daha fazla önem vermektedirler. Sağlık hizmetlerinin ihtiyaçlarını tam olarak giderebilme özelliklerini aramaktadırlar. Müşteri tatminini gerçekleştirmek yani; istenilen sağlık hizmetlerinin ucuza ve daha kısa sürede ihtiyaç duyduğu anda sağlayabilmek gereği yepyeni bir yönetim anlayışının ortaya çıkmasına neden olmuştur.'Toplam Kalite Yönetimi“ Sağlık işletmeleri için bu anlayışa ulaşmak, hastane içine yönelik bir uygulamadan, sağlık işletmesi müşterilerinin istek ve gereksinimlerine seslenen bir politikaya geçmek anlamına gelir. Bir sağlık işletmesinin tercih edilmesi için onun, diğerlerine göre üstünlüğü olması gerekir. Hastanelerde, diğer organizasyonlar gibi yararlı oldukları sürece varlıklarını sürdürürler. Sağlık sektörünün çıktısı tatmin olmuş hastadır. Bunu, sağlamak için hastanın teşhis ve tedavisi dışında diğer beklentilerinde karşılayacak girdilerinin bir araya getirilerek ona sunulması gerekir. Tıbbi bakım yanında ”diğer hizmetler“ de hastalar tarafından kalite değerlendirmede ve tatminde göz önünde bulundurulur. Memnun olmayan hastanın maliyeti yüksektir. Memnuniyetsizlik bir hasta ile sınırlı olmayıp, ulaşılan tatmin düzeyi, diğer insanların sağlık bakım hizmet taleplerini yönlendirmede etkili olarak kullanılmaktadır. Hastaların bir müşteri olarak görülmeye başlanmasıyla birlikte sağlık hizmetleri, istedikleri hizmetleri sunmak ve hastaların da bu hizmetleri kullanmalarını beklemek yerine, hedef kitlenin hedef kitlenin gereksinimlerini bilimsel olarak değerlendirmeyi ve onları memnun edecek hizmetleri sunmayı tercih etmektedirler.105 Bu çalışma Haydarpaşa Numune Hastanesi' nde yatarak tedavi gören hastaların almış oldukları sağlık bakım hizmet kalitesi ve hasta tatmininin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Evreni oluşturan hastalardan, ”Research Design Decision Aid" adlı bilgisayar programı kullanılarak 400 hasta örneklem olarak seçilmiştir. Veri toplamada anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde hastalar ile yüz yüze görüşme tercih edilmiştir. Gerçek durumu saptamak açısından, hastaların hastane ile ilişkilerini kestikleri, karantinadan işlemlerini bitirip ayrıldıkları zaman seçilmiştir. Elde edilen veriler Ki-Kare testi ile analize tabi tutulmuştur. Bu araştırma sonuçları, Sağlık Bakanlığı hastanelerinin tamamının sağlık hizmet kalitesi ve hasta tatmini konusunda kesin bir bilgi vermemekle birlikte, muhtemel sonuçlar hakkında bir fikir oluşturabilir. Tüm Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, bu çalışmada kullanılan yöntemler de dahil olmak üzere, sağlık bakım hizmet kalitesi ve hasta tatminini ölçmeye yönelik çalışmaların yapılması, Kalite Konseyleri'nin kurulması, elde edilen bilgilerin değerlendirilerek, hem daha kaliteli, hem daha ucuz ve hastaların hastaneden hoşnut ayrıldığı bir sağlık bakım hizmeti vermenin mümkün olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY Patients are beginning to give more importance to their health service quality taking from institutions. The pressure to increase client satisfaction in health services started to increase expectations. Patients want to make sure the health care services meet all their needs completely. They want to fully meeting the needs of those who need the service most, at the lowest cost to the organization, within limits and directives set by higher authorities and purchasers. This new perception called“Total Quality Management”. This new understanding means to pay as much attention to changing human relations -relations between managers and staff and staff and patients- as to introducing new systems, and to specification and measurement. These criteria's play a big role in making decisions for patients. Like other institutions, health care institutions life depend on their service quality. Satisfied patients are the product of the health care sector. A health service could give patients everything they want, and could do so at a low cost and without waste. Not only medical care quality but also other services are important for satisfaction level. The cost of dissatisfied patients is high. Because for each dissatisfied patients who complains there are many who do not, but who tell other people. Therefore other people' s decision could change also. Health care quality means is changing patients statue from patient to client. These means changes in attitudes and relationship. By means of this approach, health care institutions are using every useful methods for increasing clients satisfaction level.107 This study has been concluded of the Haydarpaşa Numune Hospital in order to evaluate the quality of health care given to the inpatients and the level of satisfaction they derived from the treatment. Research sample is selected by the“Research Design Aid”computer program. Questionnaire is used for collecting data. Researcher preferred face to face relation when research practiced. All interview did after leaving hospital because of collecting correct data. The result of this research could not give exact information about health care qualities and clients satisfaction levels all the Minister of Health Hospitals. But it can give general opinion. Our health decision makers must gwe attention to tne quality in health care services in Turkey. All hospitals need establishing“Quality Council”for improving health care quality. Therefore client satisfaction can be increased as possible as they want. DOKununasYw