Enzymatic hydrolysis of fruit peels and other lignocellulosic biomass as a source of sugar for fermentation
Fermentasyon için şeker kaynağı olarak meyve kabuklarının ve diğer lignoselülozik biyokütlelerin enzimatik hidrolizi
- Tez No: 418301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, PROF. DR. HALUK HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada portakal kabuğu, nar kabuğu ve mısır koçanı gibi farklı substratların enzimatik hidrolizi incelenmiştir. Mısır koçanlarının enzimatik hidrolizinde alkali ön işleminin etkisi incelenmiş ve alkali ön işlem yapılan mısır koçanları hidroliz edildiğinde glikoz veriminin % 7 den %21.5'a, toplam indirgen şeker veriminin ise %14'den %33.6'ya arttığı gözlenmiştir. Ayrıca substratlar üzerinde sellobiaz enziminin etkisi de incelenmiştir. Selülaz enziminin yanısıra sellobiaz enzimi de eklenen hidrolizatlarda glikoz veriminin 11%'den 20% ye, toplam indirgen şeker miktarının ise %21'den %33.5'a yükseldiği gözlenmiştir.. Öte yandan sellobiaz enzimi sabit miktarda tutulup, selülaz enzimi artırıldığında şeker verimlerinde değişim gözlenmemiştir.Glikoz verimi %20, toplam indirgen şeker verimi ise %35 civarında sabit kalmıştır. Düşük lignin oranlarından dolayı, alkali ön işlem portakal ve nar kabuklarına uygulanmamıştır. Bu substratların enzimatik hidrolizi sırasında, selülolitik enzimlerin yanı sıra pektik enzimler de kullanılmıştır. Pektik enzimler de kullanıldığında glikoz ve toplam indirgen şeker veriminin, kullanılmayan hidrolizatlarda oranla arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, enzymatic hydrolysis of corn cobs, orange and pomegranate peels were evaluated. For the hydrolysis of corn cobs, effect of alkaline pretreatment was examined and it was found that glucose and reducing sugar yield (%) for the pretreated corn cobs increased from 7% to 21.5% and 14% to 33.6% respectively. Effect of cellobiase loading on hydrolysis efficiency was also investigated. It was observed that when cellobiase was added to hydrolysate in addition to cellulase, glucose and total reducing sugar yield increased from 11% to 20% and 21% to 33.5% respectively. On the other hand, although cellulase amount was increased successively while cellobiase was kept at constant load, glucose and total reducing sugar yield did not change and was constant at around 20% and 35% respectively. Due to their either low lignin content or high sugar content, alkaline pretreatment was not preferred for the pomegranate and orange peels. For the hydrolysis of these substrates, in addition to cellulolytic enzymes pectic enzymes were also used. It was found that when pectinase was used in addition to cellulase, conversion to glucose and total reducing sugar (%) increased significantly.