Bell-like inequalities in quantum information theory
Kuantum bilgi teorisinde bell-türü eşitsizlikler
- Tez No: 418302
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bell ve Bell-türü eşitsizlikler kuantum bilgi teorisinin kilit noktalarından birisi olan kuantum dolanıklığı incelemek ve belirlemek için temel araçlardır. Kuantum Bilgi Teorisi ilerledikçe ortaya çok sayıda çeşitli Bell-türü eşitsizlikler de sürülmektedir. Bu tür ve ötesindeki eşitsizlikler, Bell ve Kochen-Specker teoremleri ile olan bağlantıları içerisinde ele alınacaktır. Ek olarak Hardy testi çalışılacak, iki ve üç parçacıklı sistemler için özel uygulamaları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Bell and Bell-like inequalities are essential tools for identifying and inspecting quantum entanglement, a key phenomenon in quantum information theory. As the development of Quantum Information Theory progresses more and more Bell-like inequalities are formulated. An investigation of these and further inequalities will be given in their correspondences to Bell's and Kochen-Specker theorems. Also Hardy's test will be studied and particular applications of it for bipartite and tripartite system are going to be probed.