An investigation into the prodution of reducing sugars from fruits and vegetables peels
Meyve ve sebze kabuklarından indirgenmiş şeker eldesi üretimi araştırması
- Tez No: 713049
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL İBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dünya çapında tarımsal süreçlerden büyük miktarlarda meyve ve sebze atığı üretilmektedir. Meyve ve sebze atıkları, fermente edilebilir ürünlerin üretimi için fermente edilebilecek yüksek düzeyde indirgeyici şekere sahiptir. İndirgeyici şekerin fermente olabilen ürünlerin üretiminde kullanılabilmesi değerini daha da arttırmaktadır. Bu çalışma, fermente edilebilir ürünlerin üretimi için hammadde olarak kabuğun sıfır değerli bir atık kullanma potansiyeline odaklanmıştır. Elma, patates, kavun ve portakal kabuğundan indirgeyici şeker elde edilirken öğütme, ısıtmalı alkali ön işlem ve enzimatik hidrolizin indirgeyici şeker üretimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kabuklar öğütülmüş ve öğütülmemiş olarak iki gruba ayrıldı. Bunsen beki 0, 5, 7.5 ve 10 dakika süreyle ısıtmalı alkali ön işlemde uygulanmıştır. Enzimatik işlem döner çalkalayıcıda pH 4.8 ve 55 °C'de selülaz enzimi ile 1:50 oranında 3 saat inkübe edildi. Ayrıca kabuk örnekleri enzimatik hidroliz işlemi uygulanmadan incelenmiştir. Bu iki grubun her birinde bulunan şeker miktarı DNS (3,5-Dinitrosalicylic acid) yöntemi ile ölçülmüştür. İstatistiksel analiz sonucunda, öğütme şekerin indirgenmesinde etkili olurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Large quantities of fruit and vegetable waste are generated from agricultural processes worldwide. Fruit and vegetable waste has high levels of reducing sugar that can be fermented for production of fermentable products. The fact that the reducing sugar can be used in the production of fermentable products further increases its value. This work has focused on the potential of the peel use a zero-value waste as feedstock for production of fermentable products. The effects of grinding, alkaline pretreatment with heating, and enzymatic hydrolysis on production of reducing sugar were investigated while obtaining reducing sugar from apple, potato, melon, and orange peel. The peels were divided into two groups as ground and non-ground. Alkaline pretreatment with heating was applied at Bunsen burner for 0, 5, 7.5 and 10 minutes. The enzymatic process was performed in rotary shaker at pH 4.8 and 55 °C with cellulase enzyme as 1:50 (w/v) ratio for 3 hours. Also, the peel samples were investigated without enzymatic hydrolysis process. The amount of sugar present in each of these two groups was measured by DNS (3,5-Dinitrosalicylic acid) method. As a result of statistical analysis, grinding influenced on reducing sugar (p0.05).