Bilgisayar tabanlı ph kontrolü için kontrol algoritması ve kontrolün optimizasyonu
Computer based ph control algorithm and optimization of control
  1. Tez No: 418378
  2. Yazar: GİZEM AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sistemlerin kontrolü, bütün mühendislik dallarının ortak olarak kullandığı bir konudur. Bu sistemlerden sadece biri olan, çoğu kimyasal süreçte pH kontrolü çok önemlidir. Özellikle doğrusallıktan sapma eğilimi gösteren pH'ın kontrolünde, oluşabilecek sapma ve hatalara zamanında müdahale edebilmek için kullanılan sistemlerin en iyi şekilde optimizasyonunun sağlanması ve bunun için uygun bir arayüze sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmada pH kontrolü amacıyla Visual Basic 6.0 programlama dili ile geliştirilen yazılımın, istenilen ihtiyaçları karşılaması için araştırmalar yapılmıştır. Deneylerde oda koşullarındaki 0.1M fosforik asit (H3PO4) ve 0.1M sodyum hidroksit (NaOH) çözeltilerinin, 2 litre hacmindeki sürekli karıştırmalı akışlı reaktörde bir araya getirilmesi suretiyle, pH'ın kontrolü ve bu kontrole göre P, PI kontrol algoritmaları hesaplanarak optimizayonunun sağlanması için deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Control of systems is an issue used by all engineering disciplines as common. Only one of these systems, pH control is important in many chemical processes. Especially in the control of pH tends deviation from linearity of the system used to be able to intervene in time to deviations and errors that can occur to ensure the best possible optimization and must have a suitable interface for it. For the purposes of this study, pH control software developed in Visual Basic 6.0 programming language is made for research to meet the desired needs. Experiments in room conditions in 0.1M phosphoric acid ( H3PO4) and 0.1M sodium hydroxide (NaOH) solutions, by bringing together in a continuous stirred tank flow reactor of 2 liter volume, done experiments to provide pH control according to the control P, PI control algorithms calculated for optimizing.