Fırtına obüsünün silah sistemi üzerinde bulunan gaz paftasının kullanım ömrünün arttırılması
Improvement the life cycle of obturator ring in the weapon assembly of the tusph storm
- Tez No: 418380
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN EKER, YRD. DOÇ. DR. BEDRİ ONUR KÜÇÜKYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Orduların vazgeçilmez silah sistemlerinden olan endirekt atış sistemleri içerisinde önemli paylardan birisi de Obüslere aittir. Obüsler; uzun atış menzilleri, zor arazi şartlarında bile üstün hareket kabiliyetleri ve etkili ateş güçleri sayesinde dış tehditlere karşı caydırıcılığı yüksek olan silah sistemleridir. Bu kapsamda, 1'inci Ana Bakım Merkez Komutanlığı'nda üretilen T-155 K/M Fırtına Obüsü de Ordumuzun en önemli ateş gücünü oluşturmuştur. Bu çalışmada T-155 K/M Fırtına Obüsünün namlu grubuna ait olan gaz paftasının ömrünün arttırılması amacıyla, çelik üzerine kaplanan sert krom kaplamasıyla karşılaştırmak üzere; katodik ark PVD yöntemiyle TiN, CrN ve TiAlN tek katman, TiN/CrN ve CrN/AlTiN çift katman kaplamalı numuneler hazırlanmıştır. Numunelerle; yüzey pürüzlülüğü ölçüm deneyi, tuz püskürtme deneyi, oda sıcaklığı ve 600 °C sıcaklıkta aşınma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Aşınma deneyleri sonrasında numunelerin yüzey görüntüleri alınmıştır. Elde edilen veriler yardımıyla kaplamaların; yüzey pürüzlülük değerleri, korozyon davranışı, sürtünme katsayısı değerleri, özgül aşınma oranları ve yüzey görüntüleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, TiN/CrN kaplaması diğer kaplamalara göre, aşınma direnci açısından daha iyi sonuç verdiğinden, gaz paftası üzerine kaplanmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Indirect Firing Systems, which is one of the essential in military weapon systems, belongs to the Howitzer. The Howitzers have a high deterrence against external threats owing to firing long range, the high mobility even in difficult terrain and weapon systems with through effective firepower. In this context, TuSpH Storm is the most important firepower in our military, that manufactured by 1st Base Maintenance Center Command. In this study; in order to improve life cycle of obturator ring in the weapon assembly of the TuSpH Storm, prepared specimens coated single layer TiN, CrN, TiAlN and as well as double layer TiN/CrN, CrN/AlTiN deposited on steel to compare with hard chrome coated. Experimental study performed by roughness measurement, salt spray, wear tests at room temperature and 600 ° C temperature with specimens. After the wear test, images were obtained from surface of the specimens. Coatings examined and compared with surface roughness, corrosion behaviors, the coefficients of friction, specific wear rates and surface images by obtained experimental data. Conclusion; in terms of wear resistance, TiN/CrN coating results are better than other coatings, it is appropriate to deposited on obturator ring.