Analitik hiyerarşi prosesi ve hedef programlama ile nöbet çizelgeleme probleminin çözümü
The solution of shift scheduling problem by using analytic hierachy prosess and goal programming method
- Tez No: 418481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nöbet çizelgeleme birçok üretim ve hizmet sektöründe kullanılmaktadır. Nöbet çizelgeleme yapılırken birçok kritere dikkat edilmesi ve nöbet tutacak personelin memnuniyetinin aynı anda sağlanmak istenmesi problemi daha karışık hale getirebilmektedir. Bu çalışmada hizmet sektöründeki bir devlet kurumunda nöbet çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Ele alınan problemde nöbet tutan personelin istekleri göz önüne alınarak ağırlıklı hedef programlama modeli geliştirilmiştir. Hedef programlamanın ağırlıklarını belirlemek için çok kriterli karar verme yöntemlerinden analitik hiyerarşi prosesi kullanılmıştır. Problemin çözümleri GAMS 22.5 paket programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shift scheduling is being used in various production and service sectors. It makes it more complicated to consider many aspects while doing shift scheduling and also taking into account the gladness of the shift scheduling. In this study alsa we are looking at shift scheduling problem of a service sector which belongs to a goverment association. In this particular problem, goal programming model is developed by considering the wishes of shift scheduling. To find out the emphasis over goal programming, analytic hierarchy proses, which is one of the multi-criteria decision making methods is being used. The solution for the problem is aquired by GAMS 22.5 packet program.